Mimari dergi kapaklarında tipografik hiyerarşi
Typographic hierarchy in architectural magazine covers
  1. Tez No: 860638
  2. Yazar: ZEYNEP EDİBE DİVLELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük özellik olan iletişim günümüzde hayatımızın her noktasındadır. Okuma, bilgi edinme ve mesaj alma gerekliliğini sağlayan kitle iletişim araçları da bu duruma destek olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte, insanın birçok bilgiye çeşitli kitle iletişim araçları ile ulaşabildiği günümüzde; grafik tasarımın da insanın bu gelişimle beraber kendi yeteneklerini keşfedip ortaya koyma olanağı artmıştır. Grafik Tasarımın Mimari Dergilerde kullanımına odaklanan çalışma, Tipografinin etkisini mimari dergilerde analiz ederek sunmaktadır. İletişim ve Tipografi ilişki sürecini detaylandırarak, İletişim ve Tipografi kavramları açıklanmaktadır. Bununla birlikte, Mimari Dergiler irdelenmektedir. Tezin ilk bölümünde tezin önemi, amacı ve yöntemi, ikinci bölümde; iletişim ve tipografi kavramlarının açıklanması, üçüncü bölümde Mimari Dergilerin Tarihsel gelişimi, yapısı, dördüncü bölümde Mimari Dergi Kapak Tasarımlarının Tipografik Analizi, sonraki bölümlerde ise öneri ve sonuç bölümleri incelenmektedir. Grafik tasarım gerek tipografik anlamda gerekse söylem aktarımı bakımından bütünleşik bir deneyimle iç içedir. Genele bakıldığında bu araçlardan kullanımı azımsanmayacak derecede olan mimarlık dergileri için, iletişime en çok katkı sağlayan yazı yani tipografi çok önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Communication, which is the most essential feature that distinguishes humans from other living creatures, is in every aspect of our lives today. Mass media, which provide the need to read, obtain information and receive messages, also support this situation. With the developing technology, people can access a lot of information through various mass media; by this development in graphic design, people's opportunity to discover and reveal their own talents has increased. Focusing on the use of Graphic Design in Architectural Magazines the study presents the effect of typography by analyzing it in architectural magazines. The concepts of Communication and Typography are explained by detailing the relationship process between Communication and Typography. However, Architectural Journals are examined. In the first part of the thesis; the importance, purpose, and method of the thesis are examined. In the second part; the concept of communication and typography are explained while in the third part; the historical development and structure of Architectural magazines are examined. In the fourth section of thesis; Typographic Analysis of Architectural Magazine Cover Designs and in the last sections suggestion and conclusion are examined. Graphic design is intertwined with an integrated experience both in typographic sense and in terms of discourse transfer. In general, typography; which is the text that contributes most to communication, has a very important place for architecture magazines, whose use of these tools is considerable.