Bazı asimetrik meso-aril porfirin türevi moleküllerin sentezi
Synthesis of some asymmetric meso-aryl porphyrine derivative molecules
- Tez No: 860652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, farklı substituentlere sahip simetrik ve asimetrik porfirin türevi moleküller sentezlenmiştir. Substituent olarak polioksi ve klor içeren yapı ile uzun zincirli alkil grubu içeren substituentler belirlenmiştir. Substituentlerden bir tanesi alkil grubundan (12C'lu) diğer porfirin türevi moleküldeki substituent ise 3 oksijen, bir klor ve 8 karbon atomu olmak üzere toplam 12 atom içerir. Substituentteki toplam atom sayısı aynı fakat atom türleri farklıdır. Asimetrik iki porfirin türevi moleküller özgündür. Simetrik olan türev ise literatürde mevcut olup daha önce sentezlenmiştir. Dolayısıyla uygulamalarda substituent etkisini ya da yapı-aktivite ilişkilerini incelemekte iyi bir malzeme olacaktır. Moleküller sentezlenmiş olup moleküllerin karakterizasyonları FT-IR, 1H NMR ile yapılmıştır. Bu tez çalışması literatüre yeni mesoaril-substitue asimetrik porfirin türevi moleküllerin kazandırılması bakımından önemlidir. Bu türevler hem biyolojik aktivite hem de enerji konusunda uygulama alanı bulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, symmetrical and asymmetrical porphyrin derivative molecules with different substituents were synthesized. Substituents were identified as having a structure containing polyoxy and chlorine, as well as a long-chain alkyl group. One substituent is an alkyl group (12C), while the other substituent in the other porphyrin derivative molecule consists of a total of 12 atoms, including 3 oxygens, 1 chlorine, and 8 carbon atoms. Although the total number of atoms in the substituent is the same, the types of atoms are different. The asymmetrical porphyrin derivative molecules are unique, while the symmetrical derivative is already available in the literature and has been synthesized before. Therefore, these molecules will be good materials for studying substituent effects or structure-activity relationships in applications. The molecules have been synthesized, and their characterizations were performed using FT-IR and 1H NMR. This thesis is important for introducing new mesoaryl-substituted asymmetrical porphyrin derivative molecules to the literature. These derivatives will find applications in both biological activity and energy-related fields.