Bazı bitki aktivatörlerinin asma fidelerinin vegetatif gelişmesine etkileri
Effects of some plant activators on vegetative growth of grapevine seedlings
- Tez No: 860651
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bitki aktivatörleri farklı etki mekanizmalarıyla bitki gelişimini destekleme, biyotik ve abiyotik stres toleransını artırma için ilgi görmektedir. Bu ürünler bağcılıkta asmaların vegetatif ve generatif gelişmelerini teşvik için denenmektedir. Bu çalışmada ikisi silikon bazlı ve birisi deniz yosunu (Ascophyllum nodosum) özütü bitki aktivatörlerinin asma fidelerinin gelişimine etkileri incelmiştir. Çalışma Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü serasında yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak 41B anacı ile Ekşi Kara, Gök Üzüm ve Müşküle sofralık üzüm çeşitlerinin çekirdekten gelişen fideleri kullanılmıştır. Bitki aktivatörleri Ortho silikon (Optysil, 1 g L-1), Megis silikon (1 g L-1) ve deniz yosunu özütü (KelpGreen 1 g L-1) üretici firma tavsiyeleri doğrultusunda, haftalık olarak yapraktan püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Uygulamaların etkileri yaprakta kloroplast sayısı, stoma iletkenliği, klorofil içeriği, yaprak sıcaklığı, yaprak taze ve kuru ağırlığı, yaprak alanı, toplam sürgün uzunluğu ve odunsu sürgün boyu, sürgün taze ve kuru ağırlığı, boğum sayısı, kök taze ve kuru ağırlığı ve toplam kök uzunluğu incelenerek değerlendirilmiştir. Bitki aktivatörleri dört asma genotipinde de büyüme parametrelerini olumlu yönde etkilemişlerdir. Kombine uygulamalar bireysel uygulamalara göre daha etkili bulunmuştur. Deniz yosunu (KelpGreen 1 g L-1) + Ortho silikon (Optysil, 1g L-1) birlikte uygulamaları genç bitkilerin erkenden pişkinleşmesi sağlamak için en etkili uygulama olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plant activators are of interest for promoting plant growth and increasing biotic and abiotic stress tolerance through different mechanisms of action. These products are being tested in viticulture to stimulate vegetative and generative growth of grapevines. In this study, the effects of two silicon-based and one seaweed (Ascophyllum nodosum) extract plant activators on the growth of grapevine seedlings were investigated. The study was conducted in the greenhouse of Selçuk University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture. 41B rootstock and seedlings of Ekşi Kara, Gök Üzüm, and Müşküle table grape varieties were used as plant material. Plant activators Ortho silicone (Optysil, 1 g L-1), Megis silicone (1 g L-1) and seaweed extract (KelpGreen 1 g L-1) were applied weekly by foliar spraying according to the manufacturer's recommendations. The effects of the treatments were evaluated by examining leaf chloroplast number, stomatal conductance, chlorophyll content, leaf temperature, leaf wet and dry weight, leaf area, total and woody shoot length, shoot fresh and dry weight, number of internodes, root fresh and dry weight and total root length. Plant activators positively affected growth parameters in all 4 grapevine genotypes. Combined treatments were more effective than individual treatments. Seaweed (KelpGreen 1 g L-1) + Ortho silicon (Optysil, 1 g L-1) combination treatments were found to be the most effective treatment to ensure early emergence of young plants.