Laparoskopik cerrahi anestezisinde propofol-ketamin ile propofol-remifentanil infüzyonunun optik sinir kılıf çapı ve serebral oksijenasyona etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of propofol-ketamine and propofol-remifentanil infusion on optic nerve sheath diameter and cerebral oxygenation in laparoscopic surgery anesthesia
- Tez No: 860666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Laparoskopik cerrahi günümüzde giderek artan sıklıkta uygulanan bir tekniktir. Ancak bu cerrahi sırasında özellikle trendelenburg pozisyonunda, serebral venöz resirkülasyonda azalma ve serebral venöz basınçta artış meydana gelerek intrakraniyal basıncın (İKB) yükselmesine neden olabilir. İntraoperatif periyodda kullanılan anestezik ajanların İKB üzerinde etkileri vardır. Çalışmanın birincil amacı propofol-ketamin infüzyonu verilen grup ile propofol-remifentanil infüzyonu verilen grupta optik sinir kılıf çapı ve serebral oksijenasyona etkilerinin karşılaştırılması, ikincil olarak ise hemodinamik parametrelere etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamız 'Düşük Riskli Bilimsel Çalışma' ve 'Yöntem Karşılaştıma Klinik Araştırması'dır. Prospektif olarak genel anestezi altında elektif laparoskopik cerrahi uygulanan ASA 1 ve 2 skora sahip, 18-65 yaş arası olan 40 gönüllü katılımcı katıldı. Çalışmaya kabul edilen hastalar bilgisayarla randomize edildi ve 2 gruba (Grup P ve Grup KP) ayrıldı. Grup P (n=20)'ye propofol-remifentanil infüzyonu, Grup KP'ye (n=20) propofol-ketamin infüzyonu verildi. Her 2 grupta da sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), SPO2, ETCO2, NIRS ve optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) verileri indüksiyon öncesi bazal değer, entübasyon öncesi, entübasyon sonrası, indüksiyondan 10 dk sonra, trendelenburg sonrası 10.dk, 30.dk, 60.dk, 120.dk'sında ve nötral pozisyona alındıktan 10 dk sonra kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında VKİ değerleri dışındaki parametrelerde anlamlı bir farklılık yoktu. (p>0,05). Hastaların optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) değerlerinin zamana bağlı bulguları gruplar arasında benzer olduğu tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Laparoscopic surgery is a technique that is increasingly used today. However, during this surgery, especially in the Trendelenburg position, a decrease in cerebral venous recirculation and an increase in cerebral venous pressure can occur, leading to an increase in intracranial pressure (ICP). Anesthetic agents used in the intraoperative period have effects on ICP. The primary aim of this study was to compare the effects of propofol-ketamine infusion and propofol-remifentanil infusion on optic nerve sheath diameter (ONSD) and cerebral oxygenation, and the secondary aim was to determine the effect on hemodynamic parameters. Material and Method: This study is a 'Low Risk Scientific Study' and a 'Method Comparison Clinical Research'. Forty volunteer participants aged 18-65 with ASA 1 and 2 scores who underwent elective laparoscopic surgery under general anesthesia were prospectively included. Patients admitted to the study were randomized by computer and divided into 2 groups (Group P and Group KP). Group P (n=20) received propofolremifentanil infusion and Group KP (n=20) received propofol-ketamine infusion. In both groups, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), SPO2, ETCO2, NIRS and ONSD data were recorded as baseline value before induction, before intubation, after intubation, 10 minutes after induction, 10th, 30th, 60th and 120th minutes after Trendelenburg and 10 minutes after being placed in the neutral position. Results: There was no significant difference between the groups in terms of parameters other than BMI values. (p>0.05). It was determined that the time-dependent findings of the patients' ONSD values were similar between the groups (p>0.05).