Ketencik biyodizeli ve bütanolün motorin ile karışımlarının dizel bir motorda performans ve emisyon parametreleri açısından kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of camelina biodiesel and butanol blends with diesel in terms of performance and emission parameters in a diesel engine
  1. Tez No: 860675
  2. Yazar: RÜMEYSA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OKYAY MENGEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada, dizel (M100), ketencik yağı metil esteri (B100) ve n-bütanol (BÜ) 'ün hacimsel olarak farklı oranlarda harmanlanmasından elde edilen ikili (dizel/biyodizel) ve üçlü (dizel/biyodizel/n-bütanol) karışım yakıtlarının yakıt özellikleri (fiziko-kimyasal özellikler) ile motor performansı ve egzoz emisyon değerleri dizel (M100) yakıtı ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Dizel ile ikili ve üçlü karışım yakıtlarına ait motor performansı ve egzoz emisyon testleri, dört silindirli, dört zamanlı, direkt enjeksiyonlu, türboşarjlı bir traktör dizel motorunda farklı motor devirlerinde ve tam yük koşullarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre dizel (M100) , ketencik biyodizeli (B100) ile ikili (M80B20) ve üçlü karışım (M72.5B20BÜ7.5, M65B20BÜ15 ve M57.5B20BÜ22.5) yakıtlarına ait yakıt özelliklerinin ilgili standartların sınır değerlerini karşıladığı tespit edilmiştir. Tüm yakıtlara ait ortalama yoğunluk değerleri 824.9 ile 877.6 g m-3, kinematik viskoziteleri 2.54 ile 4.41 mm2s-1, ısıl değerleri 39.02 ile 43.43 MJ kg-1 parlama noktası değerleri 36 ile 146 oC, su içeriği değerleri 112.15 ile 499 ppm, bulutlanma, SFTN ve akma noktaları ise sırasıyla 0.2 ile -14 ºC, -4 ile -20 ºC ve -6.3 ile
Özet (Çeviri)
In this research, the fuel properties (physico-chemical properties), engine performance and exhaust emission values of dual (diesel/biodiesel) and ternary (diesel/biodiesel/n-butanol) blend fuels obtained by blending diesel (M100), methyl ester of camelina oil (B100) and n-butanol (BU) at different ratios by volume were evaluated comparatively with diesel (M100) fuel. Engine performance and exhaust emission tests of diesel and binary and ternary blend fuels were carried out in a four cylinder, four stroke, direct injection, turbocharged tractor diesel engine at different engine speeds and full load conditions. According to the results of the research, it was determined that the fuel properties of diesel (M100), flax biodiesel (B100) and binary (M80B20) and triple blend (M72.5B20BÜ7.5, M65B20BÜ15 and M57.5B20BÜ22.5) fuels meet the limit values of the relevant standards. The average density values of all fuels were determined between 824.9 and 877.6 g m-3, kinematic viscosities between 2.54 and 4.41 mm2 s-1, heating values between 39.02 and 43.43 MJ kg-1, flash point values between 36 and 146 oC, water content values between 112.15 and 499 ppm, cloud, SFTN and pour points between 0.2 and -14 ºC, -4 and -20 ºC and -6.3 and