Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda beynin değişimi: Hacimsel MRG çalışması
Brain changes in attention deficit hyperactivity disorder: Volumetric MRI study
- Tez No: 860676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE AKTAŞ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) hastalığında beyinde meydana gelen hacimsel değişikliklerin MRG ile non-invaziv ve radyasyonsuz bir yöntemle araştırarak hastalığın tespit edilmesinde doktorlara ek bilgiler sunabilmektir. Bu çalışmada kapsamında beyindeki hipokampüs, korpus kallozum, prefrontal korteks ve beyincik gibi bazı beyin bölgeleri çizilmiş ve hacimsel ölçümler yapılmıştır. MRI kaynaklı hipokampüs başta olmak üzere diğer önemli beyin bölgelerinin hacim ölçümü, nöropsikiyatrik hastalıkların nedeninin ve seyrinin belirlenmesinde de kullanılan, tanı değeri olan kanıtlanmış bir yöntemdir. Bu nedenle vazgeçilmez bir tekniktir ve bu gibi hastalıklarda gözlemlenen hacim kaybının mekanizmalarını çözmeye yönelik araştırmalara odaklanmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Sağlıklı ve 4 alt tipte DEHB hastalarının beyin MR görüntüleri incelenmiş ve hastalığa bağlı olan istatistiksel anlamlı olan hacim azalmaları gözlemlenmiştir. Bu çalışmada açık kaynaklı MR veri setleri kullanılmış ve AFNI, FSL gibi programlar aracılığıyla görüntü analizleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide doctors with additional information in detecting the disease by investigating the volumetric changes in the brain in Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) with a non-invasive and radiation-free method using MRI. In this study, some brain regions such as the hippocampus, corpus callosum, prefrontal cortex and cerebellum were drawn and volumetric measurements were made. MRI-derived volume measurement of other important brain regions, especially the hippocampus, is a proven method with diagnostic value that is also used in determining the cause and course of neuropsychiatric diseases. It is therefore an indispensable technique and further studies are needed to focus research on unraveling the mechanisms of volume loss observed in such diseases. Brain MRI images of healthy and 4 subtypes of ADHD patients were examined and statistically significant volume reductions due to the disease were observed. In this study, open source MR data sets were used and image analyzes will be performed through programs such as AFNI and FSL.