Baş-boyun yerleşimli bazal hücreli karsinomun bedenalgısı, yaşam kalitesi ve deri kanseri ilişkili yaşam kalitesiüzerine etkisi: üçüncü basamak dermatoloji kliniğideneyimi
The Effect of Head and Neck Basal Cell Carcinoma on Body Image, Quality of Life, and Skin Cancer Quality of Life Impact Tool: Experience of a Tertiary Dermatology Clinic
- Tez No: 860699
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada toplumda oldukça sık görülen bazal hücreli karsinomun beden imajına, dermatolojik yaşam kalitesine, deri kanseri ilişkili yaşam kalitesine etkisinin araştırılması amaçlandı. Ayrıca çalışmanın bir diğer amacı tanılı hastaların demografik özellikleri, eğitim durumu, deri tipi, sigara ve alkol alışkanlığı, güneş kremi alışkanlığı ve tümörün tipi, lokalizasyonu, çapı, süresi, dermoskopik bulguları sekonder kazanım olarak kaydedildi. MATERYAL VE METOT: Çalışmaya 119 kişi katılmıştır. Bazal hücreli karsinom tanılı hastalar dermatolojik yaşam kalite indeksi, beden imajı skalası ve deri kanseri kanseri ilişkili yaşam kalite ölçeğinde yer alan sorular soruldu ve kaydedildi, ayrıca hastaların demografik bilgileri, tümörün tipi, lokalizasyonu, çapı, süresi ve dermoskopik bulguları kaydedildi. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan, en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya bazal hücreli karsinom tanılı 119 hasta dahil edildi. Katılımcıların %45'inin kadın ve %55'inin erkek olduğu görülmektedir. Araştırmaya dahil edilen BCC hastalarının Deri kanseri ilişkili yaşam kalitesi ölçeği puanlarının 0-11 arasında değiştiği ve ortalama puanın 5,56±2,14 olduğu görülmektedir. Hastaların Beden İmaj skalası puanlarının 1-7 arasında değiştiği ve ortalama puanın 3,16±1,27 olduğu görülmektedir. Hastaların Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi puanlarının 0-4 arasında değiştiği ve ortalama puanın 1,74±1,01 olduğu görülmektedir. SONUÇ: Deri kanseri ilişkili yaşam kalitesi ölçeği puanı ortalaması 5,56±2,14 (0-11 arası) olarak bulunmuştur, BCC hastaların yaşam kalitesini son bir haftada ortalama olarak orta derecede etkilediğini göstermektedir. Beden imaj skalası puanı ortalaması 3,16±1,27 (1-7 arası) olarak bulunmuştur, hastaların beden algıları üzerinde ortalama olarak az bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Dermatolojik yaşam kalitesi indeksi puanı ortalaması 1,74±1,01 (0-4 arası) olarak bulunmuştur, BCC'nin hastaların dermatolojik yaşam kalitesini ortalama olarak az bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: bazal hücreli karsinom, dermoskopi, histopatoloji, yaşam kalitesi, beden imajı skalası
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the impact of basal cell carcinoma, which is quite common in society, on body image, dermatological quality of life, and skin cancer quality of life impact tool. Additionally, another aim of the study was to record the demographic characteristics, education level, skin type, smoking and alcohol habits, sunscreen habits, and tumor type, localization, size, duration, and dermoscopic findings of diagnosed patients as secondary acquisition. MATERIALS AND METHODS: A total of 119 individuals participated in the study. Patients diagnosed with basal cell carcinoma were asked and recorded responses to questions in the dermatological quality of life index, body image scale, and skin cancer quality of life impact tool. Additionally, demographic information of patients, tumor type, localization, size, duration, and dermoscopic findings were recorded. Descriptive statistics of the data included mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency, and ratio values. RESULTS: The study included 119 patients diagnosed with basal cell carcinoma. It is observed that 45% of the participants are female and 55% are male. The skin cancer quality of life impact tool of BCC patients included in the study ranged from 0 to 11, with a mean score of 5.56 ± 2.14. The Body Image Scale scores of patients ranged from 1 to 7, with a mean score of 3.16 ± 1.27. The Dermatological Quality of Life Index scores of patients ranged from 0 to 4, with a mean score of 1.74 ± 1.01. CONCLUSION: The average score of the skin cancer quality of life impact tool was found to be 5.56 ± 2.14 (on a scale of 0-11), indicating that the quality of life of BCC patients was moderately affected over the past week. The average score of the Body Image Scale was found to be 3.16 ± 1.27 (on a scale of 1-7), indicating that patients had a minimal impact on their body perceptions on average. The average score of the Dermatological Quality of Life Index was found to be 1.74 ± 1.01 (on a scale of 0-4), indicating that BCC had a minimal impact on patients' dermatological quality of life on average. KEY WORDS: basal cell carcinoma, dermoscopy, histopathology, quality of life, body image scale