Miks tip bazal hücreli karsinom olgularının klinik ve dermoskopik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the clinical and dermoscopic features of mixed-type basal cell carcinoma cases
- Tez No: 923240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜLSEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bazal hücreli karsinom (BHK), epidermal bazal hücrelerden veya kıl folikülünün dış kök kılıfından geliştiği düşünülen malign bir deri tümörüdür. Histopatolojik alt tipin tespiti, tedavi seçimi ve hasta takibi için yol gösterici olabilmektedir. Alt tip tayininde histopatolojik inceleme altın standart olmakla beraber dermoskopik inceleme de yardımcı olabilmektedir. BHKlar içerisinde histopatolojik alt tipe yönelik dermoskopik bulgular tanımlanmış ancak miks tip BHK kombinasyonlarında bu dermoskopik özelliklerin değişimi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde histopatolojik olarak tek ve miks tip BHK tanısı almış hastaların demografik özelliklerini incelemek, klinik ve dermoskopik bulgular ile histopatolojik alt tipler arasındaki korelasyonu araştırmaktır. Bu amaçla, merkezimizde total eksizyon uygulanarak histopatolojik BHK tanısı alan ve dermoskopik bulguları fotoğraflanan erişkin hastalar çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalaması 68,8±12,7 yıl (aralık: 30-94) olan 157 hastaya ait toplam 186 BHK lezyonu değerlendirildi. Lezyonların en sık yerleşim yeri baş-boyun bölgesi (%74,7) olup histopatolojik alt tip açısından %42,5`i nodüler, %37,6`sı miks, %12,4`ü yüzeyel, %3,2`si bazoskuamöz, %2,7`si infiltratif, %1,1`i mikronodüler, %0,5`i ise fibroepitelyal histopatolojik alt tipe sahipti. Miks tip BHK`lar içerisinde en sık rastlanan histopatolojik alt tip kombinasyonları, nodüler-infiltratif (%32,9) ve nodüler-yüzeyel (%31,4) birlikteliği idi.
Özet (Çeviri)
Basal cell carcinoma (BCC) is a malignant skin tumor thought to develop from epidermal basal cells or the outer root sheath of hair follicles. Identifying the histopathological subtype can guide treatment selection and patient follow-up. While histopathological examination is the gold standard for subtype determination, dermoscopic examination can also be helpful. Dermoscopic findings related to histopathological subtypes in BCC have been identified, but the changes in these dermoscopic features in mixed-type BCC combinations remain unclear. This study aims to examine the demographic characteristics of patients diagnosed with single and mixed-type BCC histopathologically in our clinic and investigate the correlation between clinical and dermoscopic findings and histopathological subtypes. For this purpose, adult patients in our center who were diagnosed with BCC through histopathological analysis following total excision, with dermoscopic findings systematically recorded through photographic documentation, were included in the study. A total of 186 BCC lesions from 157 patients, with a mean age of 68.8±12.7 years (range: 30–94), were evaluated. The most frequent lesion location was the head and neck region (74.7%), and the histopathological subtypes were nodular (42.5%), mixed (37.6%), superficial (12.4%), basosquamous (3.2%), infiltrative (2.7%), micronodular (1.1%), and fibroepithelial (0.5%). Among mixed-type BCCs, the most common histopathological subtype combinations were nodular-infiltrative (32.9%) and nodular-superficial (31.4%).