Gebelerde doğum öncesi algılanan stres ve prenatal bağlanmayı etkileyen faktörler
Factors affecting prenatal perceived stress and prenatal attachment in pregnant women
- Tez No: 860706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Her kadının gebeliğe psikososyal tepkisi ve uyumu farklı olabilir. Gebelerde stres düzeyi ve fetüse bağlanma üzerine etkili olan pek çok çevresel ve kişisel faktör mevcuttur. Bu çalışmada, gebelerde doğum öncesi algılanan stres ve doğum öncesi fetal bağlanma üzerine etkili olan faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, okuryazar, aktif psikiyatrik hastalığı bulunmayan gönüllü 403 gebe dahil edilerek yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren bilgi formu, Doğum Öncesi Algılanan Stres Ölçeği(DÖASÖ) ve Doğum Öncesi Bağlanma Envanteri(DÖBE) doldurtuldu. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde IBM SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: 403 gebe ile tamamlanan çalışmada, yaş ortalaması 27,12±4,56 yıl olarak tespit edildi. Gebelerin %8,4'ünde kronik bir hastalık mevcuttu. Katılımcıların %20,3'ü çalışıyor, %58,8'inin geliri giderine denkti. Araştırmaya dahil edilen gebelerin %26,6'sının prekonsepsiyonel bakım aldığı belirlendi. Bazen-nadiren ev işlerinde destek alan katılımcıların DÖASÖ puanı çoğunlukla-düzenli ve ihtiyaç oldukça ev işlerinde destek alanlara göre yüksekti (p değerleri sırasıyla; p=0,018; p=0,006). İlköğretim mezunu olan gebelerdeki DÖBE puanı üniversite mezunu olan gebelere kıyasla istatistiki olarak daha düşüktü (p=0,012). İhtiyaç oldukça ev işlerinde destek alan katılımcıların DÖBE puanı, ev işlerinde hiç destek almayanlara göre yüksekti ( p=0,024). 3. trimesterda olan gebelerde DÖBE skoru 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Aım: Each woman's psychosocial response and adaptation to pregnancy may be different. There are many environmental and personal factors that affect the stress level and attachment to the fetus in pregnant women. In this study, we aimed to examine factors affecting perceived prenatal stress and prenatal fetal attachment in pregnant women. Material and Methods: This study was conducted by including 403 volunteer pregnant women who were over 18 years old, literate, and did not have an active psychiatric disease, who applied to Konya City Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic. The participants filled out an information form containing sociodemographic characteristics, Prenatal Perceived Stress Scale(DÖASÖ) and Prenatal Attachment Inventory(DÖBE). IBM SPSS 22.0 program was used for statistical evaluation of the data. Results: In the study completed with 403 pregnant women, the average age was found to be 27.12±4.56 years. 8.4% of pregnant women had a chronic disease. 20.3% of the participants were working, and 58.8%'s income was equal to their expenses. It was determined that 26.6% of the pregnant women included in the study received preconception care. The DÖASÖ score of the participants who sometimes or rarely received help with housework was higher than those who received housework support mostly-regularly and when needed(p=0.018; p=0.006). The DÖBE score of pregnant women who were primary school graduates was statistically lower than that of pregnant women who were university graduates (p=0.012). The DÖBE score of the participants who received support with housework when needed was higher than those who did not receive any support with housework (p = 0.024).