Primer açık açılı ve psödoeksfolyasyon glokomlu gözlerde optik koherens tomografi ile sklera ve açı parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of scleral and angle parameters with optical coherence tomography in eyes with primary open-angle and pseudoexfoliation glaucoma
  1. Tez No: 860705
  2. Yazar: ÖMER SAĞIR
  3. Danışmanlar: DR. YASEMİN ÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Bu çalışmayla erken-orta evre primer açık açı glokomlu (PAAG) ve psödoeksfolyasyon glokomlu (PEXG) hastalarda ön kamara açı parametrelerinin, ön skleral kalınlığın ve lamina kribroza parametrelerinin karşılaştırılması ve bu parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif, kesitsel, gözlemsel çalışmaya 34 PAAG hastasının 34 gözü, 30 PEXG hastasının 30 gözü ile yaş, cinsiyet, aksiyel uzunluk ve ön kamara derinliği eşleşen 30 sağlıklı kontrolün 30 gözü dahil edildi. Swept source ön segment optik koherens tomografi (SS-ÖS-OKT) ile elde edilen nazal ve temporal korneaskleral kesitlerden ImageJ yazılımıyla Schlemm kanal genişliği (SKG), Schlemm kanal alanı (SKA), trabeküler ağ uzunluğu (TAU) ve kalınlıkları (TAK-1, TAK-2, ort.TAK), skleral mahmuz uzunluğu (SMU) ve 4 farklı noktadan ön skleral kalınlıklar (ÖSK-0, 1, 2, 3) ölçüldü. Lamina kribroza kalınlığı ve lamina kribroza kurvatür indeksi optik diskin SS-OKT ile elde edilen 6 farklı radyal tarama kesitinden ölçüldü ve ölçümlerin ortalaması alındı. BULGULAR: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, aksiyel uzunluk ve ön kamara derinliği açısından anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to compare the parameters of anterior chamber angle, anterior scleral thickness, and lamina cribrosa between early to moderate stage primary open-angle glaucoma (POAG) and pseudoexfoliation glaucoma (PEXG) patients, and to evaluate the relationship between these parameters. MATERIAL AND METHODS: This prospective, cross-sectional, observational study included 34 eyes of 34 patients with POAG, 30 eyes of 30 patients with PEXG, and 30 eyes of 30 healthy controls matched for age, gender, axial length, and anterior chamber depth. Schlemm's canal width (SCW), Schlemm's canal area (SCA), trabecular meshwork length (TML), trabecular meshwork thickness (TMT-1, TMT-2, mean TMT), scleral spur length (SSL), and anterior scleral thickness (AST-0, 1, 2, 3) at four different points were measured from nasal and temporal corneoscleral sections obtained with swept-source anterior segment optical coherence tomography (SS-AS-OCT) using ImageJ software. Lamina cribrosa thickness and lamina cribrosa curvature index were measured from 6 different radial scan sections obtained with SS-OCT of the optic disc, and the averages of the measurements were taken. RESULTS: There were no significant differences between the groups in terms of age, gender, axial length, and anterior chamber depth (p > 0.05). Nasal and temporal SCA were found to be smaller in the POAG and PEXG groups compared to the control group (p < 0.001). In the POAG group, mean TMT and SSL were thinner in nasal and temporal regions compared to the PEXG and control groups (respectively, nasal: p = 0.27, p = 0.009; temporal: p = 0.041, p = 0.013).