Yüksek riskli gebelerde algılanan stres düzeyi, eş desteği, paternal ve maternal bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between perceived stress level, spousal support, paternal and maternal attachment in high-risk pregnant women
- Tez No: 890689
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, yüksek riskli gebelerde algılanan stres düzeyi, eş desteği, paternal ve maternal bağlanma arasındaki ilişkiyi incelemek, paternal ve maternal bağlanmaya etki eden faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve analitik türde yapılmıştır. Çalışma örneklemine 1 Ekim 2023 - 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Perinatoloji Kliniği'ne yatan 284 yüksek riskli gebe ve eşleri dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında yüksek riskli gebeler için Gebelerin Sosyodemografik Özelliklerine İlişkin Anket Formu, Neuman Sistemler Modeline Temellenen Riskli Gebelerde Algılanan Stres Ölçeği (NSMt-RGASÖ), Gebelerde Eş Desteği Ölçeği (GEDAÖ), Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ve eşleri için Eşlerin/Partnerlerin Sosyodemografik Özelliklerine İlişkin Anket Formu, Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği (DÖBBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi, Bonferroni testinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Ölçekler ve alt boyutlarının birbirine olan etkisini incelemek amacıyla yol analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and analytical study was conducted to examine the relationship between perceived stress level, partner support, paternal and maternal attachment in high-risk pregnant women and to determine the factors affecting paternal and maternal attachment. The study sample included 284 high-risk pregnant women and their partners who were admitted to the Perinatology Clinic of Sakarya Training and Research Hospital between October 1, 2023 and May 1, 2024. Questionnaire on Sociodemographic Characteristics of Pregnant Women, Perceived Stress Scale in High-Risk Pregnant Women Based on Neuman Systems Model (PSS-HRPW-NSM), Spousal Support Scale in Pregnant Women (PSSPS), Prenatal Attachment Inventory (PBI) were used for high-risk pregnant women and Questionnaire on Sociodemographic Characteristics of Spouses/Partners and Paternal Antenatal Attachment Scale (PAAS) were used for their partners. Independent Samples T Test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis, Mann Whitney U test, Bonferroni test were used to analyze the data. Spearman's rho correlation coefficient was used to evaluate the relationship between variables. Path analysis was conducted to examine the effect of the scales and their sub-dimensions on each other.