Rotator manşet yırtığı olan hastalarda artan yaş ve yırtık büyüklüğünün cerrahi sonrası iyileşme seyrine olan etkisinin klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiologic evaluation of the effect of increasing age and tear size on postoperative recovery in patients with rotator cuff tears
  1. Tez No: 860723
  2. Yazar: İSMAİL TÜTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUĞRUL EREN, DR. RODİ ERTOĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızda rotator manşet yırtığı tespit edilen, cerrahi onarım uygulanan ve iyileşme gelişen hastalarda artan yaş ve yırtık büyüklüğünün iyileşme seyrine olan etkisinin klinik ve radyolojik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu şekilde rotator manşet yırtık tanısı ile cerrahi tamir uygulanan hastalardaki sonuçları ve belirleyici faktörleri gözler önüne sermek, cerrahi tamirin etkinliğini değerlendirmek, avantajları ve zorlukları konusunda literatüre katkıda bulunmak istenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Ocak 2019 ile Ocak 2022 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde radyolojik tetkikler (direkt grafi, MRG) sonucunda, omuzda rotator manşet yırtığı teyit edilen, konservatif tedavi uygulamalarına yeterli düzeyde yanıt alınamayan ve sonrasında cerrahi onarım yapılan 218 hasta incelenmiştir. Bu hastalar içerisinden çalışmamızın dahil edilme kriterlerine uygun, yeterli takibi olan 65 hastanın omuz fonksiyonları ameliyat öncesi ve sonrası durumlarına göre değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri, geçmiş tedavi ve sağlık kayıtları incelendi. Klinik, radyolojik ve fonksiyonel durumları, ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde detaylı bir şekilde değerlendirildi. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemlere ait tüm radyolojik değerlendirmeler, bir radyoloji uzmanı eşliğinde yapıldı. Yaş ve yırtık büyüklüğünün rotator manşet yırtıklarının tanı ve tedavisindeki önemini ve etkilerini ortaya koymak için hastalar; 60 yaş altı ve üstü olmak üzere, küçük ve büyük yırtık büyüklüklerine göre dört gruba ayrılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda, ameliyat öncesi ve sonrası VAS, ASES, CMS, omuz ROM ve AHD değerlerindeki değişiklikler tüm hasta gruplarında istatistiksel olarak anlamlıdır. Ayrıca, Sugaya sınıflarında istatistiksel olarak önemli farklar tespit edilmiştir; 60 yaş altı ve küçük yırtık grubu hastalar, 60 yaş üstü ve büyük yırtık grubu hastalardan daha iyi Sugaya sınıfı değerlerine sahiptir. Büyük yırtığı olan 60 yaş üstü hastalarda, yırtık büyüklüğü arttıkça Sugaya sınıfı değerlerine göre iyileşme azalmaktadır. Korelasyon analizi yaş, yırtık büyüklüğü ve Sugaya sınıfının birbiriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Yaşın Sugaya sınıflamasındaki değişikliğe %10 (R²: 0,099) oranında katkıda bulunduğu; yırtık büyüklüğünün ise %35 (R²: 0,352) oranında etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to investigate the impact of increasing age and tear size on recovery by clinically and radiologically assessing the postoperative clinical improvement in patients with rotator cuff tears. Thus, it intends to present the outcomes and determining factors in patients who have undergone surgical repair for diagnosed rotator cuff tears, evaluate the efficacy of surgical repair, and contribute to the literature on its advantages and challenges. Materials and Method: In our study, between January 2019 and January 2022, 218 patients who were confirmed to have rotator cuff tears in the shoulder via radiological examinations (direct radiography, MRI) at the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic, did not sufficiently respond to conservative treatment approaches, and subsequently underwent surgical repair, were examined. Out of these patients, the shoulder functions of 65 patients, who met our inclusion criteria, and had adequate follow-up, were evaluated based on their preoperative and postoperative conditions. The demographic information, past treatment, and health records of the patients were reviewed. Their clinical, radiological, and functional statuses were thoroughly assessed in the preoperative and postoperative periods. All radiological evaluations for the preoperative and postoperative periods were conducted in the presence of a radiology specialist. To reveal the significance and effects of age and tear size in the diagnosis and treatment of rotator cuff tears, patients were statistically compared by dividing them into four groups based on age (below and above 60) and tear sizes (small and large). Results: In our study, intra-group evaluations across four patient groups revealed statistically significant changes in postoperative values compared to preoperative VAS, ASES, CMS, and shoulder ROM values, as well as AHD measurement values for all groups. There was a statistically significant difference in terms of Sugaya classification values within our study. It was observed that patients under 60 years of age and in the small tear group had better Sugaya values compared to those over 60 years of age and in the large tear group. Additionally, in patients over 60, the improvement according to Sugaya classification values decreased as the tear size increased. Correlation analysis showed that age, tear size, and Sugaya classification were interrelated. The age factor accounted for 10% of the variation in Sugaya classification (R²: 0.099), while tear size was attributed to 35% of the variation in Sugaya classification (R²: 0.352).