Hashimoto tiroiditi tanısı olan hastalarda çocukluk çağı travması, travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ve beden odaklı yineleyici davranışlar arasındaki ilişki
The relationship between childhood trauma, symptoms of post-traumatic stress disorder and body-focused repetitive behaviours in patients with hashimoto's thyroiditis
- Tez No: 860724
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKİL ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Hashimoto tiroiditi, tiroit hücrelerinin antikor aracılı immün yanıtlar ile hasarlandığı otoimmün bir hastalıktır ve dünya üzerinde en sık görülen otoimmün tiroit hastalığıdır. Etiyolojisi tam aydınlatılamamış olan bu hastalığı çocukluk çağı travması ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), belirtileri açısından araştırdık, ek olarak son yıllarda obsesif kompulsif bozukluklar (OKB) ile tiroit hastalıkları arasındaki ilişkileri inceleyen çalışmalar artmakta olup tırnak yeme, saç yolma, cilt yolma, gibi davranışları tanımlayan beden odaklı yineleyici davranışlar ile tiroit hastalıkları arasındaki ilişkiyi araştırdık. Yöntem: Çalışmamıza Hashimoto tiroiditi tanılı 40 hasta, otoimmün olmayan hipotiroidili 41 hasta ve 39 sağlıklı kontrol dahil edilmiş, diğer otoimmün hastalıklar ve ağır nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar dışlanmıştır. Tiroit hastalığına sahip grubun tiroit otoantikor düzeyleri hastane kayıt sisteminden not edilerek Hashimoto ve otoimmün olmayan olarak gruplar gruplara ayrılmıştır. Sağlıklı kontrol grubu bilinen tiroit hastalığı olmayan hastane personel ve yakınlarından seçilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Klinisyen Tarafından Uygulanan TSSB Ölçeği (CAPS) klinisyen tarafından yüz yüze görüşme ile uygulanmış; Çocukluk Çağı Travması Ölçeği-28 (CTQ-28), Genel Beden Odaklı Yineleyici Davranış Ölçeği-8 (GBS-8) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) katılımcı tarafından doldurulmuştur. Bulgular: Her 3 grup arasında yaş, cinsiyet, medeni durum, sigara, alkol, madde kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hashimoto's thyroiditis is an autoimmune disease in which thyroid cells are damaged by antibody-mediated immune responses and is the most common autoimmune thyroid disease worldwide. We investigated this disease, the etiology of which is not fully understood, in relation to childhood trauma and symptoms of post-traumatic stress disorder (PTSD). In addition, studies examining the relationship between obsessive-compulsive disorder (OCD) and thyroid disease have increased in recent years, and we investigated the relationship between body-focused repetitive behaviours, such as nail biting, hair picking, skin picking, and thyroid disease. Method: Forty patients with Hashimoto's thyroiditis, 41 patients with non-autoimmune hypothyroidism and 39 healthy controls were included in our study; other autoimmune diseases and severe neurological and psychiatric diseases were excluded. Thyroid autoantibody levels of thyroid disease group were recorded from hospital registration system, and groups were divided into Hashimoto's and non-autoimmune groups. The healthy control group was selected from the hospital staff and family with no history of thyroid disease. Sociodemographic data form, Clinician Administered PTSD Scale (CAPS) was administered by the clinician through face-to-face interview; Childhood Trauma Questionnaire-28 (CTQ-28), General Body Focused Repetitive Behaviour Scale-8 (GBS-8) and Brief Symptom Inventory (BSI) were completed by the participant. Results: There were no statistically significant differences between the 3 groups in terms of age, gender, marital status, smoking, alcohol and drug use.