Ti6Al4V alaşımının anodize kaplama parametrelerinin deneysel bulunması ve yapay sinir ağları ile tahmini
An investigation anodizing coating parameters of titanium alloy(Ti6Al4V) and prediction with artifical neural network
  1. Tez No: 860722
  2. Yazar: ASAL AKBARPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Titanyum ve alaşımlarının biyomedikal alanlarındaki önemi, günümüzde yapılan birçok araştırmacı tarafından ispatlanmıştır. Titanyum Grade 5 alaşımı (Ti6Al4) yüksek korozyon direnci, hidrofilikliği ve yüksek biyouyumluluğu nedeni ile diş implantları ve protezler gibi biyomedikal dünyasında geniş bir alan kaplamaktadır. Sol-Jel, Plazma Püskürtme ve Anodizasyon gibi yüzey modifikasyon teknikleri ise bu özellikleri daha da iyileştirmek ve insan vücuduna daha uyumlu olmalarında büyük bir etkisi vardır. Anodizasyon bu teknikler içinde düşük maliyetli ve iyi sonuçlar ortaya çıkardığı için son yıllarda biyomedikal alanda ilgi çekmektedir. Bu tez çalışmasında, voltaj, elektrolit türü ve dağlama süresi parametrelerinin ortaya çıkan TiO₂ kalınlık ve poroz boyutlarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Materyal metot kısmında Ti6Al4V alaşımlı numunelerin yüzey modifikasyonu, anodizasyon yöntemi ile yapılmıştır. Deneysel çalışmanın sonucunda ortaya çıkan TiO₂ kalınlık tabakası Taramalı Elektron Mikroskop ile incelenip ölçülmüştür. Aynı zamanda deneysel çalışma sonucunda deney yapılmayan TiO₂ kalınlık tabakası materyal metot bölümünde yapay sinir ağları ile tahmini gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of titanium and its alloys in biomedical fields has been proven by many researchers today. Titanium Grade 5 alloy (Ti6Al4) covers a wide area in the biomedical world such as dental implants and prostheses due to its high corrosion resistance, hydrophilicity and high biocompatibility. Surface modification techniques such as Sol-Gel, Plasma Spraying and Anodization have a great impact on further improving these properties and making them more compatible with the human body. Anodization has attracted attention in the biomedical field in recent years because it provides low cost and good results among these techniques. In this thesis study, voltage, electrolyte type and etching time parameters affected the resulting Tio2 thickness and pore sizes were investigated. In the material method section, surface modification of Ti6Al4V alloy samples was made by anodization method. The TiO₂ thickness layer resulting from the experimental study was examined and measured with a Scanning Electron Microscope. At the same time, as a result of the experimental study, the Tio2 thickness layer, which was not tested, was estimated with artificial neural networks in the material method section.