Ektopik gebelikte ultrasonografik odak boyutunun medikal(metotreksat) ve cerrahi tedaviyle ilişkisi
Relationship between ultrasonographic focus size with medical (methotrexate) and surgical treatment in ectopic pregnancy
  1. Tez No: 860731
  2. Yazar: SİNAN MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Ektopik gebelik fertilize ovumun uterusun endometrial kavitesi dışında herhangi bir yere implante olmasıdır. Tanı sıklıkla transvajinal ultrasonografi (TV-USG) ve seri β-hcg ölçümleri ile konulur. Tanıdaki gecikmeler ve tedavideki uygun olmayan yaklaşımlar, artmış morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde ektopik gebelik tanısı konulan ve metotreksat başlanan hastalarda cerrahi tedavi ihtiyacını ultrasonografik ölçümlerle öngörmek, hastanede kalış süresini azaltmak , hastaları medikal tedavinin yan etkilerinden korumaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 24 Aralık 2023-15 Şubat 2024 tarihleri arasında ektopik gebelik nedeniyle medikal tedavi uygulanan hastaların analiz edildiği retrospektif bir çalışmasıdır. Ektopik gebelik tanısı alıp metotreksat ile takip ve tedaviye başlanmış 100 hasta incelendi. Etik kurul onayından sonra, ektopik gebelik tanısı ile yatırılan ve tek doz metotreksat tedavisi almış olan, verilerine tam olarak ulaşılan toplam 100 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Ektopik gebelik tanısı; serum b-hcg değeri>1500 mIU/mL olması ve transvaginal ultrasonografide intrauterin gebelik kesesinin gösterilememesi veya ektopik odağın izlenmesi, β-HCG değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Ectopic pregnancy is the implantation of a fertilized ovum anywhere outside the endometrial cavity of the uterus. The diagnosis is usually made by transvaginal ultrasonography (TV-USG) and serial β-hCG measurements. Delays in diagnosis and inappropriate approaches in treatment are associated with increased morbidity and mortality. The aim of this study was to predict the need for surgical treatment in patients diagnosed with ectopic pregnancy and started on methotrexate in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital with ultrasonographic measurements, to reduce the length of hospital stay and to protect patients from the side effects of medical treatment. Material and Method: The study is a retrospective study in which patients who underwent medical treatment for ectopic pregnancy between December 10, 2023 and February 20, 2024 in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital were analyzed. The study included 100 patients who were diagnosed with ectopic pregnancy and started follow-up and treatment with methotrexate. After ethics committee approval, the records of a total of 100 patients who were hospitalized with a diagnosis of ectopic pregnancy and received single dose methotrexate treatment and whose complete data were accessed were retrospectively evaluated. The diagnosis of ectopic pregnancy was made with a serum β-HCG value >1500 mIU/mL and no intrauterine gestational sac or ectopic focus on transvaginal ultrasonography, and with a β-HCG value