Tubal ektopik gebelik sebebiyle medikal tedavi uygulanan hastalarda ektopik odağın doku elastografisi ile değerlendirilmesi ve tedavi etkinliğini öngörmedeki yeri
Evaluation of the tubal ectopic pregnancy mass with tissue elastography in patients treated with medical therapy and assessment of its predictivity in terms of therapeutic efficacity
- Tez No: 907237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZRA ARICI YURTKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Medikal tedavi altındaki hastalarda ektopik gebelik kesesine tedavinin birinci, dördüncü ve yedinci günlerinde yapacağımız ultrasonografik elastografi ölçümlerinin kıyaslanması ile medikal tedavi etkinliğini öngörebilmek amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışma, Aralık 2022 - Aralık 2023 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran, transvajinal ultrasonda ektopik gebelik kesesinin görülebildiği, kesenin rüptüre olmadığı ve kese boyutunun 3cm3'ten küçük olduğu, endometrial örneklemenin MTX tedavisi öncesi dilatasyon ve küretaj ile yapıldığı, medikal tedaviyi kabul eden, 5000 IU/mL ßHCG değeri altında olan hastalara medikal tedavinin verildiği birinci günü, dördüncü günü ve yedinci gününde ektopik gebelik kesesine ultrasonografik strain elastografi ile doku sertliği değerleri ölçülerek yapılmıştır. Çalışmamıza 83 hasta dahil edildi. Usulüne uygun şekilde hastalara 1., 4. ve 7. günlerde strain elastografi ölçümü yapıldı. Hastalar hospitalize edilerek izleme alındı. Ölçümler literatürde tubal gebelik için genel kabul gören bir elastografi skorlaması olmadığından Xie ve arkadaşlarının 2018'de yaptığı çalışmada kullanılan dört değerli skorlama sistemi kullanılarak kaydedildi. BULGULAR: Çalışmamıza EG nedeni ile MTX tedavisi almış 83 hasta dahil edildi. Başarılı ve başarısız gruplar arasında yaş, gravide, parite, gebelik haftası, VKI, uygulanan MTX dozu, tedavi başlangıcındaki endometrial kalınlık ve 1. gün ßHCG değerleri arasında istatiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Başarılı grupta ektopik kese boyutunun başarısız gruba göre daha küçük (p:0,003) ve elastografi skorunda %16,5'lik bir azalmanın MTX tedavi başarısını öngörmede sensitivitesinin 1/4, 4/7 ve 1/7 günlerde sırasıyla %96,9 (p:0,02), %96,6 (p:0,03) ve %93,8 (p:0,00) olarak saptanmış olup istatistiksel anlamlı fark görülmüştür. SONUÇ: Transvajinal ultrasonografi ile yapılan elastografinin, tubal ektopik gebelikte farmakolojik tedavi sonrasında tedavi başarısını öngörmede umut veren bir yöntem olduğunu saptadık. Çalışmamızın verilerinin geçerlilik kazanması için farklı merkezlerde, farklı etnisiteden hastalar ile ve daha yüksek sayıda hasta popülasyonu ile doğrulanmaya gereksinim vardır. ANAHTAR KELİMELER: Ektopik gebelik, elastografi, methotrexate, ultrason
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim is to predict the efficacy of medical treatment by comparing ultrasound elastography measurements of ectopic pregnancy sacs taken on the first, fourth, and seventh days in patients under medical treatment. MATERIALS AND METHODS: This prospective study was conducted between December 2022 and December 2023 at the İzmir Tepecik Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. Patients with visible ectopic pregnancy sacs on transvaginal ultrasound, without rupture, and with sac sizes smaller than 3 cm³ were included. Endometrial sampling was performed via dilation and curettage before MTX treatment, and medical treatment was administered to patients with ßHCG values below 5000 IU/mL. Ultrasound strain elastography was used to measure tissue stiffness values of the ectopic pregnancy sacs on the first, fourth, and seventh days. A total of 83 patients were included in the study. Strain elastography measurements were conducted appropriately on the 1st, 4th, and 7th days. Patients were hospitalized for monitoring. Measurements were recorded using a four-point scoring system based on the study by Xie et al. in 2018, as there is no generally accepted elastography scoring system for tubal pregnancy in the literature. RESULTS: A total of 83 patients treated with MTX due to ectopic pregnancy were included in the study. No statistically significant differences were found between the successful and unsuccessful groups regarding age, gravida, parity, gestational week, BMI, MTX dosage administered, endometrial thickness at treatment initiation, and ßHCG values on day 1. The size of the ectopic sac was smaller in the successful group compared to the unsuccessful group (p:0.003), and a 16.5% reduction in elastography score was found to have a sensitivity of 96.9% (p:0.02), 96.6% (p:0.03), and 93.8% (p:0.00) for predicting MTX treatment success on days 1/4, 4/7, and 1/7 respectively, with statistically significant differences observed. CONCLUSION: We determined that elastography performed via transvaginal ultrasound is a promising method for predicting treatment success after pharmacological therapy in tubal ectopic pregnancy. The validity of our study's data needs to be confirmed in different centers, with diverse patient ethnicities and a larger patient population. KEYWORDS: Ectopic pregnancy, elastography, methotrexate, ultrasound