Belirli operatörleri içeren lineer olmayan bir sistem için lyapunov tipi eşitsizlikler
Lyapunov-type inequalities for a nonlinear system includingcertain operators
  1. Tez No: 860772
  2. Yazar: BAŞAK ECEM BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FAHRİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde Dirichlet veya anti periyodik sınır koşulu altında $p$ relativistik ve $q$ eğrilik operatörlerini içeren belirli bir lineer olmayan diferensiyel denklem sistemi için Lyapunov tipi eşitsizlikler göz önüne alınmıştır. Konu ile ilgili temel tanım, teorem ve sonuçlar verildikten sonra ikinci basamaktan, yüksek basamaktan sınır değer problemleri ve bazı sınır şartları altında diferensiyel denklemlerden oluşan sistemler için literatürdeki bazı sonuçlara yer verilmiştir. Tamamen orijinal sonuçlardan oluşan son bölümde, lineer olmayan bir diferensiyel denklem sistemi içeren sınır değer problemleri için yeni Lyapunov tipi eşitsizlikler verildi. Ek olarak, elde edilen eşitsizliklerin bazı uygulamaları verildi. Özel olarak, bizim sonuçların önemini gösteren bir örnek verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Lyapunov-type inequalities are considered for a certain nonlinear differential equation system involving $p$ relativistic and $q$ curvature operators under Dirichlet or antiperiodic boundary conditions. After providing fundamental definitions, theorems, and results related to the topic, some results from the literature for second-order, higher-order boundary value problems and a differential equation system under certain boundary conditions are presented. In the final section, consisting entirely of original results, new Lyapunov-type inequalities are provided for boundary value problems involving a nonlinear differential equation system. Additionally, some applications of the obtained inequalities are given. Specifically, an example demonstrating the significance of our results is provided.