Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Defteremini Server Efendi Sergi Salonu'ndaki XVI, XVII ve XVIII. yüzyıllara ait seçilmiş belgelerin hat sanatı bakımından değerlendirilmesi
The Ledger of the General Directorate of Land Registry and Cadastre is in the XVI, XVII and XVIII editions in the Server Efendi Exhibition Hall. Evaluation of selected documents from the centuries in terms of calligraphy
  1. Tez No: 860794
  2. Yazar: SEMİH AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Araştırma konusu olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Defter Emini Server Efendi Sergi Salonu'nda bulunan XVI., XVII. ve XVIII. yüzyıllara ait seçilmiş belgelerin hat sanatı bakımından değerlendirilerek belgelenmesi amaçlanmıştır. İncelemeye tabi olan eserler; kullanılan yazı türleri, satır nizamı, harfler arasındaki mesafe, yazı temizliği gibi kriterlere bağlı olarak dijital veriler üzerinden değerlendirilmiş ve eser inceleme formları ile belgelenmiştir. Elde edilen bulguların istatiksel çözümlemeleri yapılmış ve yorumlanmıştır. Belgelerin büyük kısmında aklâm-ı sitteden sülüs, nesih, rikaa ve birkaç belgede bu grubun dışında tutulan divanî, talik ve siyakat yazı türlerinin kullanıldığı görülmüştür. İncelenen eserlerin tümünde is mürekkebi kullanılmış ve önemli yerler genelde mavi mürekkeple ya da altınla yazı içi doldurularak tamamlanmıştır. XVI., XVII. ve XVIII. yüzyılların sanat anlayışını yansıtan 5 özgün eser tasarlanarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is the XVIth, XVIIth books in the Ledger Emini Server Efendi Exhibition Hall of the General Directorate of Land Registry and Cadastre. and XVIII. It is aimed to document selected foundation deeds from the centuries by evaluating them in terms of calligraphy. Works subject to review; It was evaluated on digital data based on criteria such as the font types used, line order, distance between letters, and text cleanliness, and was documented with work review forms. Statistical analyzes of the findings were made and interpreted. It has been observed that in most of the documents, thuluth, naskh, rikaa script types from aklam-ı sitte were used, and in a few documents, divani, talik and siyakat script types, which were excluded from this group, were used. Soot ink was used in all of the works examined, and important areas were generally completed by filling in blue ink or gold. XVI., XVII. and XVIII. Five original works reflecting the artistic understanding of the centuries were designed and implemented.