Matematik öğretmen adaylarının üstbilişsel davranışlarının gelişimine yönelik tasarlanan eğitim durumlarının etkililiği
Effectiveness of educational events designed for the development of metacognitive behaviours of prospective mathematics teachers
- Tez No: 214857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT, PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışmanın amacı; üstbilişsel davranışları yani üstbilişsel bilgi ve becerileri artırmaya yönelik eğitim durumları tasarlamak, uygulamak ve bu eğitim durumlarının matematik öğretmen adaylarının üstbilişsel bilgi ve davranışlarına olan etkilerini incelemektir.Geliştirilen eğitim durumlarında farklı teknikler kullanılmıştır. Bunlar yazma, sesli düşünme, çiftli problem çözme, davranış kartlarını sıraya dizme teknikleridir. Yazma tekniği ile dört oturum (Yazma-I, Yazma-II ve Anketli yazma, Ev ödevi), sesli düşünme tekniği ile iki oturum, çiftli problem çözme ile bir oturum ve davranış kartlarını sıraya dizme tekniği ile bir oturum olmak üzere toplam sekiz oturum yapılmıştır. Bu oturumlar 2005?2006 öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın katılımcıları, Ankara'nın büyük üniversitelerinden birisinde OFMAE Matematik Öğretmenliği bölümüne 2000 girişli gönüllü altı matematik öğretmen adayıdır. Bu çalışmada daha detaylı incelemeler yapabilmek ve süreci daha iyi yoklayabilmek için iki katılımcıdan elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Çalışmada nitel araştırma dizaynı olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, katılımcıların yazma oturumlarında teslim ettikleri araçlardan, araştırmacı günlüğünden, video-kamera görüntülerinden, katılımcılarla yapılan görüşmelerden elde edilmiştir.Elde edilen bulgular katılımcıların böyle bir süreci yaşamalarının kendilerini tanımalarına, üstbilişsel bilgi ve davranışlarının artırmasına ve her şeyden önemlisi farkındalıklarının artmasına katkı sağladığını göstermektedir. Katılımcılar eleştirisel çalışmaya ve kontrol stratejilerini kullanmaya başlamışlardır ve en önemlisi geçmişte neden başarısız olduklarının farkına varmışlardır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to design educational events for the development of metacognitive behaviours (that is metacognitive knowledge and skills), to implement these educational events and to investigate the effects of these events on the behaviours of prospective mathematics teachers.In the designed educational events included different techniques like writing, thinking aloud, pair problem solving and action card. We organized eight meetings (four of with writing, two of with thinking aloud, one of with pair problem solving and one of with action card) during the implementations of whole processes and these meeting were verified in 2005-2006 autumn and spring times.Six volunteer prospective mathematics teachers who were enrolled in 2000 at a large university in Ankara participated in this study. This study includes the findings obtained from the data collected from only the two participants to make detailed observations and to understand the process well. The research method of this study was case study. The data of this research were collected through observations, written documents; think aloud protocol, videotapes, and audiotapes of semi-structured interviews.The findings which we obtained indicated that having that kind of experiments improves the participants? knowledge about themselves, increases their metacognitive behaviours, more of these increases their awareness. Also, after this kind of experiments, participants began to work in a critical way and use the control strategies. Besides all of these, the most important thing is that the participants understood the reasons why they were not successful in the past.