Felsefe tarihindeki cinsiyetlendirilmiş akıl ideallerine feminist teoriyle yeniden bakmak
A new look at the ideals of gendered reason in the history of philosophy with feminist theory
  1. Tez No: 860869
  2. Yazar: ÇAĞLA ADALI MORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KESKİN YURDAKURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Felsefi bir kavram olarak akıl; yüzyıllardır hep erkek karakterler ile anılmıştır. Bu sebeple kadın hep akıldan yoksun olarak görülmüş ve daha çok doğa kavramı ile ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Bu da kadının daha sıradan, daha sığ bir yaşam mücadelesi vermesini gerektirmiştir. Erkek, akla sahip olduğu için tüm bir muhakeme gücüne de sahip olmuş ve kadının yetkisini de kendi üzerine almıştır. Bu tez çalışmasında felsefe tarihinde aklın erkeklikle nasıl ilişkilendirildiğine ve kadının bu ilişkisellikte nasıl konumlandırıldığına yer verilecektir. Bu doğrultuda kadın-erkek ve akıl-doğa karşıtlığı feminist felsefi bir bakış açısıyla ele alınacak ve yorumlanacaktır. Böylece aklın, zihnin ve düşünmenin yalnızca erkekliğe özgü kavramlar olmadığının altı bir kez daha çizilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Reason as a philosophical concept has always been associated with male characters for centuries. For this reason, women have always been seen as devoid of reason and have been dealt with more by associating with the concept of nature. This, in turn, required a woman to fight for a more ordinary, shallower life. Because a man has reason, he has also acquired the entire power of reasoning and has taken the authority of a woman over himself. In this thesis, it will be given an emphasis on how the mind is related to masculinity in the history of philosophy and how women are positioned in this relatedness. In this direction, the opposition between men and women and mind and nature will be considered and interpreted from a feminist philosophical point of view. Thus, in this study, it will be tried to give the idea that mind, mind and thinking are not only male-specific concepts.