Çağdaş sanata katkısı ve gelişimi ile çizgi roman
The History of comic books and how it influences art
  1. Tez No: 86088
  2. Yazar: YİĞİT MOHAÇ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BALKAN NACİ İSLİMYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Özet Ardışık resim, insanlık tarihinde bir çok uygarlıkta gözlemlenen bir resimlendirme biçimidir. Mezapotamya uygarlıklarında, Mısır'a kadar uzanan duvar resimleri, kabartmalar, freskolar, günümüz çizgi romanın yapısı ile benzerlik göstermektedirler. Geçmişi 1890'lı yıllara dayanan çizgi roman, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Dünyanın her kıtasında, çeşitli konular üzerine yayınlanan çizgi romanlar, form ve içerik değişimleri gösterseler de, bu değişim, sektörün ayakta kalmasını sağlamıştır. Ağırlıklı olarak Amerika ve Avrupa kıtalarında gelişim gösterilirken, sektör 1 960' 1 1 yıllar ile beraber, televizyon ve beyaz perdeye sıçramalar yapmıştır. 1960'lı yıllarda önceleri İngiltere'de görülmeye başlanan ve hemen ardından Amerika kıtasına sıçrayan Pop kültürü, gündelik alışkanlıklardan birisi olan çizgi romandan etkilenmiştir. Andy Warhol, Roy Lichtenstien, Richard Hamilton gibi Pop Art'ın önde gelen sanatçıları, çizgi romanı sanatlarında kullanmışlardır. Yüzyıl sonlarına doğru iyiden iyiye sanatsal kaygı ile üretilmeye başlanan çizgi roman, ekip çalışmalarından, bireysel eserlere doğru yol almıştır. Grafik roman türünün doğması ile çizgi romanın içerik ve görsellik bazında hitap ettiği yaş kitlesinde yükselme gözlenmiştir. 1980'li yıllarda yeni Pop Artistler olarak yorumlanabilecek, Keith Harring, Jean Michel Basquiat ve Robert Combas gibi sanatçılar, çizgi roman ve illüstratif resimlendirme tekniklerini kullanmaya başlamışlardır. Bu özgür ve yeni fıgürasyon şekli ile sanatçılar, gitgide yok olmaya başlamış olan Pop kültürünün yeniden dirilmesini sağlamışlardır. v
Özet (Çeviri)
Summary Mankind have being creating consecutive drawings back since the ancient civilisations to ancient Egypt. These drawings can be interpreted as the roots of comic book art. The first examples of comic characters and comic books go back to 1890's. Comics are published on every continent of the planet and its main reason for being so popular can be discribed as, the endless variation of senarios and different characteristic drawings. Comic books' population rise through the 1960's when television and cinema producers, began to use characters for series1 and motion pictures. Comic books are one of the main influences of the Pop culture, that is born during the 60's in England and America. Pop artist like Andy Warhol, Roy Lichtenstien and Richard Hamilton have used comic strips in their paintings. As a result Pop Art is born and comic strips are more important for artist than ever before. Towards the late 90's comics go to through a metamorphosis and a new disipline of“Graphic novel”is born. Graphic novelist take comic books into a artistic platform where, visual and lyric quality is at its best. During the early 1980's, a new pop artistic approach began with artists like, Keith Harring, Jean Michel Basquiat and Robert Combas. These artists began to create works in a comic book manner, they were known as the new figuratives. This new Pop artistic behavior openned a new perspective to Pop Art and popular culture. VI