Temel sanat eğitiminde renk algılamaları
Color perception in design basics
  1. Tez No: 86089
  2. Yazar: GONCA ERİM
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ASLIER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Renk, nesnelerden yansıyan veya ışık kaynağından gelen ışığın, göz ve beyin aracılığı ile bizde uyandırdığı duyum ve algılamadır. Beş duyu organımızla oluşan algılar içinde en etkili ve kalıcı olanı görme duyusu ile oluşandır. Renk araştırmaları, sadece psikoloji alamnda değil aynı zamanda kimya, fizik ve sanat alanlarında da mevcuttur. Yaşamımız boyunca renklerle iç içe olmamıza rağmen onları, tam anlamı ile sanat eğitimi derslerinden tanırız. Temel Sanat Eğitimi bütün sanat alanlarını ilgilendiren temel bilgileri içerir ve kişilerin özel yaratıcı kuvvetlerini geliştirerek, onların korkaklıklarım, tutukluklarım atmalarına, şekillendirici ve bulucu kuvvetlerinin artmasına yardımcı olur. Görmeyi öğretir ve algıyı kuvvetlendirir. Bu araştırmadaki amaç, öğrencilerin topluma ve kendi çevrelerine karşı ne kadar duyarlı olduklarım ölçmek ve algılamaya sevk etmek, farklı bölgelerdeki insanlarımızın aynı zevkleri ve özellikleri taşıyıp taşımadıklarım saptamak, çeşitli test tipleri ile onları bilimsel araştırmalara hazırlamaktır. Araştırma kapsamında üçyüz öğrenciye renk hakkında testler yapılmış ve Türk halkının renk hakkındaki genel kanısı araştırılmıştır. Çalışma, altı farklı bölgeyi temsil eden illerdeki (Bursa, İstanbul, Ankara, Bolu, Konya, Hatay) üniversitelerin eğitim fakültelerinde, birinci sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Testin ilk bölümü onbir sorudan oluşmuştur. Toplumdaki olayları ve duygularımızı sembolize eden renklerden en çok kullanılan ilk ikisinin, onyedi renk tercihi arasından, seçilmesi istenmiştir. İkinci bölümde ise öğrencilere, sekiz rengin çevremizi kodlamada bize nasıl rehberlik ettikleri hakkındaki genel görüşleri sorulmaktadır. Çalışmada bu test sonuçlan ile birlikte, bazı uygulamalı çalışmalar ve öğrencileri bilgilendirecek, konuya açıklık ve netlik getirecek, tarihsel ve teorik bilgiler yer almaktadır. Sonuç olarak, toplumun genel yargısını belirleyen, farklı bölgelerden elde edilen test yanıtlan değerlendirildiğinde, çoğunlukla aynı renklerin tercih edildiği gözlenmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Color is the sensation and perception that are created by the light which is reflected from objects or comes from a light source with the means of eye and brain. Our most effective and permanent sense, among the perception created by our five senses is the one which happens by seeing. Research on color exist not only in the field of pyschology but in chemistry, physics and art as well. Although we live with colors in our whole life, we can only realize them throughly in our art education. Design Basics courses include basic knowledge which deals with all the fields of art. By developing their specific creative senses, it helps the students to get rid of their fears and improves their creative and innovative power. It teaches seeing and strenghtens perception. The aim of this study is to measure how sensitive they are to their society and their own environment and lead them to perceive. It also aims to see if the people from different regions of the country share the same interests and caracteristics or not, and prepare them to academic research by means of different measurement types. Within the research, I applied different color tests to three hundred students and looked for Turkish nations' common knowledge of color. The research is carried out in the first year of education faculties of different universities representing six different regions. The first section test consists of eleven questions. They are asked to choose, among the seventeen color choices, the first two colors which are used widely to sembolise the social events and their feelings. In the second section, I asked about their opinions of how the eight colors guide us to symbolise things. Moreover, this study includes the students' practical work about color and also theoritical and historical information which explain the subject and informs the students. As a result, when the test results which come from different regions and defined the nations general opinion are evoluated, it has been observed that people tend to choose the same colors. VI