Identification of risks causing delay in design development and construction stages of state-owned irrigation projects in Türkiye and recommendations for delay mitigation
Türkiye'deki devlet sulama projelerinin tasarım geliştirme ve inşaat aşamalarında gecikmelere neden olan risklerin belirlenmesi ve gecikmelerin azaltılmasına yönelik öneriler
  1. Tez No: 860907
  2. Yazar: ASEEL ABDALJADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'de devlete ait sulama projelerinin inşaat aşamalarında gecikmelere neden olan riskleri tespit etmek ve azaltmak için faydalı bir model geliştirmek amacıyla, bu gecikmelere yol açan faktörleri ve etkilerinin kapsamını incelemek ve belirlemek ve daha sonra gelecekte bu riskleri yönetmek. Bu çalışmada, bir vaka çalışması olarak Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki devlete ait sulama tesisleri projelerinin inşaat aşamalarındaki risk faktörleri belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu projelerde yer alan İşveren (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, DSİ, Türkiye), bu proje için danışmanlık işini üstlenen işveren (DSİ) ve uygulayıcı yani yüklenici şirket için risk faktörleri (RF) belirlenmiştir. Bu paydaşların görüşleri için anket yöntemi benimsenmiş ve risk faktörlerinin belirlenmesine yönelik bir anket uygulanmıştır. Hazırlanan anket Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki 25'i yüklenici ve 25'i işveren olmak üzere 50 anket yüklenici firmaya ve işveren kuruluşa gönderilmiştir. Toplanan verileri analiz etmek için varyans analizi (ANOVA), bağımsız örnekler t-testi ve Pearson'ın korelasyon katsayısı (r) testi gibi parametrik testler kullanılmıştır. Bu çalışma devletin işveren olarak üstlendiği proje ve proje yüklenicileri ile sınırlandırılmıştır. Çalışmaya sadece altı risk faktörü kategorisi dahil edilmiş ve bu araştırma, projelerdeki gerçek olaylardan ziyade uygulayıcıların ve katılımcıların görüşlerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to develop a useful model to identify and reduce the risks that cause delays in the construction stages of state-owned irrigation projects in Turkey, it is necessary to study and determine the factors that lead to these delays and the extent of their effects This study identifies and evaluates risk factors during the construction stages of state-owned irrigation facilities projects in Turkey, with a focus on the irrigation project as a case study in the southeastern part of Turkey. The risk factors (RF) have been identified and evaluated and the liability share determined for each party involved in these projects, namely: the employer (the General Directorate of State Hydraulic Works (DSI), Turkey), which represents the owner and undertakes the consultative work for it, as well as the share of the implementing agencies, namely the contractors. The survey method was adopted for the opinions of the stakeholders, followed by the questionnaire on the risk factors. Then questionnaires are distributed to a sample representing the Southeastern Anatolian Project (GAP) consisting of 50 questionnaires of which 25 are for contractors and 25 for the owner's side. Parametric tests were used to analyze the collected data. Including analysis of variance (ANOVA) independent samples t-test, and Pearson's correlation coefficient (r) test. The limitations of the study include only the government owner and the contractors included in the study. Only six categories of risk factors were included in the study and this research was based on the opinions of practitioners and participants rather than actual events in the projects.