Geriatrik diyabetik hastalarda nütrisyonel durumun değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin araştırılması
Evaluation of nutritional status in geriatric diabetic patients and investigation of the influencing factors
- Tez No: 860908
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAKIRCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamız, diyabetli geriatrik hastaların çoğunun beslenme durumunun bozuk olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, hastaların beslenme durumlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesinin önemini vurgulamakta ve takiplerinden sorumlu klinisyenler tarafından kısıtlayıcı diyetlerin kullanılmasından kaçınılması gerektiğinin altını çizmektedir. Bu hastalarda diyabet kontrolü ile beslenme durumu arasında bir ilişki bulunmamasına rağmen, aşırı tedavi ile fiziksel aktivitede azalma arasında doğrudan bir bağlantı gözlenmiştir ve bu da genellikle yetersiz beslenmeye katkıda bulunmaktadır. Bu bulgu, diyabetli geriatrik popülasyonda hem diyabet yönetimini hem de yeterli beslenme ve fiziksel aktivitenin teşvik edilmesini ele alan kapsamlı bir yaklaşımın önemini vurgulamaktadır.Hastaların malnütrisyon riskinin olduğu dönemde bile geriatrik değerlendirme parametrelerinde bozulma olduğu göz önüne alındığında, sadece malnütrisyon değil, malnütrisyon riski de diyabet hastalarında diyabet tedavi durumundan bağımsız olarak diğer geriatrik sendromlarla doğrudan ilişkili fonksiyonel bozuklukların gelişimi için bir risk faktörü olarak değerlendirilmelidir. Çalışmamızın, diyabetik geriatrik hastaların uzun vadeli sağlığını ve prognozunu iyileştirmeyi amaçlayan daha etkili stratejilerin geliştirilmesine yönelik gelecekteki araştırmalar için temel oluşturduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Our study has revealed that the majority of geriatric patients with diabetes have impaired nutritional status. This underscores the importance of a detailed assessment of the nutritional status of patients and emphasizes the need for clinicians responsible for their followup to avoid the use of restrictive diets. Although there is no relationship between diabetes control and nutritional status in these patients, a direct connection was observed between overtreatment and a decrease in physical activity, which often contributes to malnutrition. This finding highlights the importance of a comprehensive approach addressing both diabetes management and the promotion of adequate nutrition and physical activity in the diabetic geriatric population. Considering the deterioration in geriatric assessment parameters even during periods when patients are at risk of malnutrition, it is crucial to evaluate malnutrition risk as a risk factor for the development of functional impairments directly associated with other geriatric syndromes, independent of the diabetes treatment status in diabetic patients. We believe that our study provides a foundation for future research aimed at developing more effective strategies to improve the long-term health and prognosis of diabetic geriatric patients.