İşe alım süreçlerinde insan kaynakları hedeflerine uygun nitelikte personel seçimine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation factors affecting the selection personnel suitable for human resources targets in the recruitment processes
- Tez No: 861002
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojinin çok hızlı gelişmesi, bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ve yeni olanakların artması, insan kaynakları fonksiyonlarının ve özellikle işe alım süreçlerinin de dijitalleşmesine ve değişmesine neden olmaktadır. İşletmeler de gerçekleşen bu değişim süreçlerinden etkilenmiş, rekabet şartlarında emek potansiyeline daha fazla yöneldiği görülmüştür. Şirketlerin yönetim uygulamaları, çalışanlara karşı yaklaşımı ve değerlendirmeleri işe alım süreçlerinde büyük önem arz etmektedir. Günümüzde yaşanan küreselleşme olgusu, yönetim politikalarını ve insan faktörünü öne çıkarmaya başlamıştır. İşletmelerde değişen bu koşullara ayak uydurmaya çalışırken, personel alım, geliştirme ve ihtiyaçlarını karşılama gibi konulara yüksek bütçeler ayırarak insan kaynakları yönetim anlayışlarının gelişmesine katkı sağlamışlardır. Nitelikli ve yüksek potansiyelli çalışanların işe alımları konusunda yaşanan rekabet kurumsallığı ön plana çıkaran işletmelerde daha fazla önem kazanmıştır. İşe alım pozisyonu bu bağlamda işletmelerin büyümesinde, personel kurum sadakatinin sağlanmasında, en önemlisi doğru ve potansiyelli çalışan işe alımında kritik öneme sahiptir. Bireylerin de iş bulma konusunda artan rekabet ortamında kendini geliştirme ve beceri katma niteliklerinin oluşmasını zorunlu kılmıştır. Bu yüzden işletmelerde personel sağlama ve seçme konusunda nitelikli kişilere ulaşılması, ücret politikaları, iş analizleri ve tanımlarına bağlı istihdam politikası insan kaynaklarının en zor konularını oluşturmaktadır. İşletmelerin gelişmesine yön veren başarılı veya başarısız olmasına neden olan en önemli öğeyi de insan faktörü oluşturmaktadır. Bu tezde işletmelerin insan kaynakları departmanlarında işe alım süreçlerini olumlu olumsuz etki edebilecek faktörler yapılan bir anket çalışmasından elde edilen nicel sonuçlarla birlikte değerlendirilmiştir. Nitelikli personel seçimi insan kaynakları birimleri tarafından planlanan ve tamamlanan zorlu bir süreçtir. İşe alım süreçleri şirketleri başarıya götüren ve devamlılığının oluşmasını sağlayan başlıca konulardan biridir. Araştırma kapsamında, insan kaynaklarında yaşanan nitelikli personel eksikliğinin nedenlerine, işe alım süreçlerini etkileyen faktörlere ve işe alım süreçlerinde yaşanan zorluklara değinilmiştir. Nitelikli personel eksikliği, tüm sektörlerde yaşanan önemli bir sorundur. Bu durum dahi bu konudaki tüm sorumluluğun insan kaynakları birimlerine ait olmadığının bir göstergesidir. İşe alım süreçlerinde yaşanan sosyal, çevresel, yönetsel ve emek piyasası gibi belirsizliklerden kaynaklanan sorunlardan insan kaynakları birimleri sorumlu değildir. Nitelikli elemanların çalışmak istedikleri işletme seçimlerini etkileyen faktörler de bulunmaktadır. Özellikle adil ücret politikası, maddi şartlar, yan haklar gibi koşulları sayabiliriz. İşletmelerin başarılı olabilmesi adına nitelikli kişilere ihtiyaç vardır. İnsan kaynakları birimleri tarafından oluşturulan bu süreç ihtiyaca göre ve adil olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology, the ease of access to information and the increase in new opportunities cause human resources functions and especially recruitment processes to become digital and change. It has been observed that businesses have also been affected by these change processes and have turned more towards their labor potential under competitive conditions. Companies' management practices, approach to employees and evaluations are of great importance in recruitment processes. The phenomenon of globalization today has begun to highlight management policies and human factors. While trying to keep up with these changing conditions, businesses have contributed to the development of human resources management approaches by allocating high budgets to issues such as personnel recruitment, development and meeting their needs. Competition in the recruitment of qualified and high-potential employees has become more important in businesses that emphasize institutionalism. In this context, the recruitment position is of critical importance in the growth of businesses, in ensuring employee loyalty and, most importantly, in recruiting the right and potential employees. The increasing competitive environment in finding a job has made it necessary for individuals to develop self-improvement and skills. Therefore, reaching qualified people to provide and select personnel in businesses, wage policies, job analysis and employment policies based on job descriptions constitute the most difficult issues of human resources. The human factor is the most important element that directs the development of businesses and causes their success or failure. In this thesis, the factors that may have a positive or negative impact on the recruitment processes in the human resources departments of businesses were evaluated together with the quantitative results obtained from a survey. Qualified personnel selection is a challenging process planned and completed by human resources units. Recruitment processes are one of the main issues that lead companies to success and ensure their continuity. Within the scope of the research, the factors of the lack of qualified personnel in human resources and the difficulties experienced in the recruitment processes in this context were touched upon. Lack of qualified personnel is an important problem experienced in all sectors. Even this situation is an indication that all responsibility in this regard does not belong to human resources units. Human resources units are not responsible for problems arising from uncertainties such as social, environmental, political and labor market during the recruitment processes. There are also factors that affect qualified personnel's choice of companies where they want to work. In particular, we can list conditions such as fair wage policy, financial conditions, and fringe benefits. Qualified people are needed for businesses to be successful. This process created by human resources units should be based on needs and fair.