Hedef maliyetleme yönteminin bir üretim işletmesinde uygulaması
Application of target costing method in a manufacturing company
  1. Tez No: 861013
  2. Yazar: AHMET TAHA PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojinin sürekli olarak gelişmesiyle birlikte müşteri ihtiyaç ve istekleri de aynı oranda değişim göstermektedir. Bu değişime işletme de uyum sağlamalıdır. Bu uyum sağlama sürecinde işletmelerin maliyetlerinde de değişim gerçekleşmektedir. Firmalar müşteri ve teknolojideki değişimlere ayak uydururken maliyet yönetimi hesaplamalarındaki değişimlere de ayak uydurmalıdır. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle eski yöntemler, hesaplamalar işletmenin ihtiyaçlarına karşılık vermeyebilir ve yanlış hesaplamalar işletmeyi rekabet ortamında yanlış konumda bulundurabilir. Bu çalışmadan stratejik maliyet yönetimi yaklaşımlarından olan hedef maliyetleme yöntemi ile Malatya ilinde faaliyetini devam ettiren bir kayısı firmasının verileri ile bir uygulama yapılmıştır. Çalışma sonucunda olgun bir kayısının kurutulup paketlenmesine dek unsurların hedef maliyet endeksi hesaplanmış ve bu endeksin 1'den büyük ya da küçük olmasına göre çıkarımlar yapılmıştır. Firmaların hedef maliyetleme yöntemini kullanarak maliyetleri azaltabileceği ve rekabet avantajı elde edebileceği görülmüştür. Ayrıca ürünlerin fiyatlandırması konusunda da daha doğru kararlar alınabileceği için firmaların kârlılıklarının artması beklenmektedir. Bu nedenle, bu çalışma Hedef Maliyetleme yönteminin işletmeler için önemli bir maliyet yönetimi aracı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the continuous advancement of technology, customer needs and demands are also changing proportionally. Businesses must adapt to this change. During this adaptation process, changes also occur in the costs of businesses. As companies keep up with the changes in customers and technology, they should also adjust their cost management calculations accordingly. This is because with the development of technology, old methods and calculations may not meet the needs of the business and incorrect calculations can place the business in an unfavorable position within the competitive environment. In this study, an application was conducted using the target costing method, which is one of the approaches of strategic cost management, with the data of an apricot company operating in Malatya province. As a result of the study, the target cost index of drying and packaging elements for a mature apricot was calculated, and inferences were made based on whether this index was greater than or less than 1. It has been observed that companies can reduce costs and gain a competitive advantage by using the target costing method. Moreover, it is expected that the profitability of firms will increase as more accurate decisions can be made regarding the pricing of products. Therefore, this study demonstrates that the Target Costing method is an important cost management tool for businesses.