Koroner anjiyografi öncesi stres topu uygulamasının stres, anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of stress ball application prior to coronary angiography on stress, anxiety, and vital signs
  1. Tez No: 861014
  2. Yazar: AYSEL SESCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE SAYIN KASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, koroner anjiyografi öncesi stres topu uygulamasının stres, anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel olarak yürütülen bu çalışma, 15 Kasım 2022-15 Şubat 2023 tarihleri arasında Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kardiyoloji servisi ve koroner yoğun bakım ünitesinde yatan 65 kontrol 65 stres topu grubu olmak üzere 130 hasta ile yürütülmüştür. Araştırma verileri;“Birey Tanıtım Formu”,“Durumluk Kaygı Envanteri”,“Distres Termometresi”ve“Yaşam Bulguları İzlem Formu”kullanılarak toplanmıştır. Stres topu grubunda yer alan katılımcılara koroner anjiyografi öncesi stres topu uygulanırken, kontrol grubunda yer alan katılımcılara ise rutin koroner anjiyografi protokolü ve hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Bu çalışmada araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması stres topu grubunda 60,34±10,65 iken, kontrol grubundaki bireylerin yaş ortalaması 59,34±11,16 olarak saptanmıştır. Bu çalışmada stres topu grubundaki bireylerin uygulama sonrası durumluk kaygı puanı ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of stress ball application before coronary angiography on stress, anxiety and vital signs. This experimental study was conducted with 130 patients, 65 control and 65 stress ball groups, hospitalized in the cardiology service and coronary intensive care unit of Karaman Training and Research Hospital between 15 November 2022 and 15 February 2023. Research data; It was collected using the“Individual Introduction Form”,“State Anxiety Inventory”,“Distress Thermometer”and“Vital Signs Monitoring Form”. While the participants in the stress ball group were applied a stress ball before coronary angiography, the participants in the control group received routine coronary angiography protocol and nursing care. In this study, the average age of the individuals participating in the research was 60.34±10.65 in the stress ball group, while the average age of the individuals in the control group was 59.34±11.16. In this study, the post-application state anxiety score average of the individuals in the stress ball group was found to be statistically significantly lower than the control group (p0.05).