Karar verme tarzları ile hedonik tüketim arasındaki ilişkinin online alışveriş bağlamında incelenmesi
Investigation of the relationship between decision-making styles and hedonic consumption in the context of online shopping
- Tez No: 861015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, online alışveriş yapan tüketicilerin karar verme stilleri ile hedonik tüketim eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, online alışveriş yapan 530 online tüketiciye karar verme tarzları ölçeği ve hedonik tüketim nedenleri ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, tüketicilerin karar verme stilleri ile hedonik tüketim eğilimleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Özellikle dikkatli karar verme ve kaçıngan karar verme boyutlarının başkalarını mutlu etmek için alışveriş boyutu üzerinde anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca karar vermede özsaygı boyutunun otorite ve statü boyutu üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between decision-making styles and hedonic consumption tendencies of online shoppers. In the study, decision-making styles scale and hedonic consumption motives scale were applied to 530 online shoppers. Descriptive statistics, correlation and regression analyses were used to analyze the data. The findings show that there are significant relationships between consumers' decision-making styles and hedonic consumption tendencies. In particular, careful decision-making and avoidant decision-making dimensions were found to have significant effects on the dimension of shopping to make others happy. In addition, self-esteem decision-making dimension was found to have a significant positive effect on the authority and status dimension.