Dijital yollarla ilaç tanıtımı ve yüz yüze ilaç tanıtımlarının fayda analizi ve hekimlerin ilaç tercihlerine etkisi
Benefit analysis of drug promotion through digital means and face to face drug promotions and their effect on physicans' drug preferences
- Tez No: 861026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmayla birlikte dijital yollarla ilaç tanıtımı ve yüz yüze ilaç tanıtımlarının fayda analizi ve hekimlerin ilaç tercihlerine etkisinin ele alınması amaçlanmaktadır. Covid-19 pandemisi ile hayatımıza girmiş olan dijitalleşme çalışmalarının ilaç sektöründe de şüphesiz tanıtım anlamında etkileri olmuştur. Çalışmada kavramsal olarak sağlık hizmetleri, sağlık hizmetlerinin sınıflandırılması, Covid-19 pandemisi ve sağlıkta dijitalleşmenin nasıl gerçekleştiği anlatılmıştır. Çalışma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim desenine başvurulmuştur. Araştırma verileri toplanması mülakat (derinlemesine görüşme) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu bakıma katılımcılar ile görüşülerek önceden hazırlanan ve mülakat akışını belirleyen araştırma soruları hakkında bilgiler verilmiş ve anlamadığı yerler anlık olarak açıklanmıştır. Daha sonra araştırma soruları katılımcılara yöneltilmiştir. Katılımcı hekimlerin izinleri doğrultusunda yanıtlar eş zamanlı olarak ayrı ayrı mülakat formlarında yazıya aktarılmıştır. Katılımcılar farklı branş dallarında görev yapan hekimler arasında ve çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyenlerle yapılmıştır. Çalışma sonucunda dijital ilaç tanıtımlarının hekimler açısından hem artıları hem de eksileri olduğu görülmektedir. Dijital ilaç tanıtımlarının zamandan tasarruf ettirmesi ve mümessillerin ısrarcı ve etik dışı davranışlarının önüne geçmesi açısından olumlu bulunduğu ancak yüz yüze iletişimin vermiş olduğu güveni vermediği ve reklam maillerinin özensiz ve sıkça gelmesinden dolayı olumsuz bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the benefits of drug promotion through digital means and face-to-face drug promotions and to discuss their effects on physicians' drug preferences. The digitalization efforts that entered our lives with the Covid-19 pandemic have undoubtedly had an impact on the pharmaceutical industry in terms of promotion. In the study, health services, classification of health services, Covid-19 pandemic and how digitalization in health takes place are explained. Within the scope of the study, phenomenology pattern, one of the qualitative research methods, was used. Research data collection was carried out by interview (in-depth interview) method. In this regard, the participants were interviewed and informed about the research questions that were prepared in advance and determined the flow of the interview, and the areas that they did not understand were explained instantly. Then, the research questions were asked to the participants, with the permission of the participating physicians, the answers were simultaneously transcribed in separate interview forms. The participants were among physicians working in different branches and those who wanted to participate in the study voluntarily. As a result of the study, it is seen that digital drug promotions have both pros and cons for physicians. It is seen that digital drug promotions are positive in terms of saving time and preventing persistent and unethical behavior of representatives, but they do not provide the trust that face-to-face communication gives and are considered negative because physicians receive advertising e-mails too frequently.