Kamu yönetimi ve teknoloji bağlamında dijital kamu hizmetlerinin geleceği
The future of digital public services in the context of public administration and technology
  1. Tez No: 861025
  2. Yazar: MERVE ÇİÇEK GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kamu hizmetlerinin geleceğini en fazla etkileyecek hususlardan biri dijitalleşmedir. Dijitalleşmenin ortaya çıkardığı birtakım dijital kamu hizmetleri vardır ve bu hizmetler geleneksel kamu hizmetleri sunumunda olduğu gibi kağıt tabanlı manuel sistemlerden artık nesnelerin interneti, bulut bilişim, blok Zincir, büyük veri, yapay zeka gibi yeni nesil dijital araçlarla sunulmaktadır. Araştırmanın amacı teknoloji/dijitalleşme konusu ele alınırken bunun kamu hizmetleri üzerindeki etkisini açıklamaktır. Kamu yönetiminde ve hizmet sunumunda dijital bir dönüşüm yaşanmaktadır. Araştırmada dijital dönüşümün kamu hizmeti sunumunu nasıl değiştirdiği ve bu değişimin kamu hizmetlerinin geleceğine olan etkisi incelenmiştir. İncelenen tezde, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Dijital araçları kullanan iyi uygulama örnek ülkelerinden Güney Kore, Finlandiya ve Gürcistan örneklerine yer verilmiştir. Türkiye'de Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yürütülen projeler, dijital kamu hizmetlerine yönelik politika belgeleri ve tematik belgeler incelenmiş yerli ve milli teknoloji üretimi ile teknolojide tam bağımsızlık ve sürdürülebilirlik hedefinin önemli mihenk taşlarından olan Milli Teknoloji Hamlesi çalışmanın önemli veri kaynaklarını oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the issues that will most affect the future of public services is digitalization. There are a number of digital public services that have emerged from digitalization and these services are now offered with new generation digital tools such as the Internet of Things, Cloud computing blockchain, big data and artificial intelligence rather than paper-based manual systems as in the traditional public service delivery. The aim of the research is to explain the impact of technology/digitalization on public service. A digital transformation is taking place in public administration and service delivery. The research examined how digital transformation changed on future of public services. In the thesis examined, qualitative research method was used. Examples of good practice countries using digital tools such as South Korea, Finland and Georgia are included. The projects carried out by the Digital Transformation Office in Turkey policy documents and thematic documents for digital public services have been examined and the National Technology Move which is one of the important cornerstones of the goal of full independence and sustainability in technology with domestic and national technology production constitute the important data sources of the study.