Uzman hekimlerin klinik araştırmalara dair farkındalıkları ve bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of physicians' knowledge levels and perspectives on clinical studies
  1. Tez No: 861029
  2. Yazar: GİZEM BOZOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tıbbi alanda çalışan hekimler, klinik araştırmaların yönetiminde kritik roller üstlenirler. Hekimlerin araştırma sürecindeki bilgi düzeyleri hayati öneme sahiptir. Üzülerek belirtmek gerekir ki, Türkiye'de doktorların klinik araştırmalarla ilgili bilgi düzeyi ve eğitim ihtiyaçları hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki hekimlerin klinik araştırmalara olan ilgi düzeyini, katılım profillerini ve bakış açılarını değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Medical Park Hastanesi'nde çalışan toplam 54 doktor oluşturmuştur. Ekim-Aralık 2023 tarihleri arasında toplanan veriler, tanımlayıcı istatistikler ve istatistiksel testler kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 44 ± 10'dur; %53,7'si erkek, %46,3'ü kadındır. Akademisyenlerin oranı %48,1, uzman doktorların oranı %40,7 ve asistan doktorların oranı ise %11,1'dir.
Özet (Çeviri)
Physicians engaged in medical studies play critical roles in the management of clinical research. It is of utmost importance for physicians to be knowledgeable about the notifications during the research process. Unfortunately, there is insufficient data regarding the level of knowledge and educational needs of doctors concerning clinical research in our country. The aim of this study is to evaluate the level of interest, participation profiles, and perspectives of physicians in Turkey regarding clinical research. The sample of the cross-sectional study consists of a total of 54 doctors working at Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital and Bahçeşehir University Medical Park Hospital. Data collected between October and December 2023 were analyzed using descriptive statistics and statistical tests developed by the researchers. The average age of the participants is 44 ± 10 years; 53.7% are male, and 46.3% are female. The proportion of academicians is 48.1%, specialist doctors 40.7%, and assistant doctors 11.1%.