Tıp fakültesi öğrencilerinin klinik araştırmalara dair farkındalıklarının ve bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of medical faculty students' awareness and perspectives on clinical researches
- Tez No: 861028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan klinik araştırmalar, hekimlerin ve hastaların katılımıyla ilerlemektedir ki bu ilerlemede hekimlerin payları oldukça fazladır. Klinik araştırmaların yürütülmesinde önemli sorumlulukları olan hekimlerin, mezuniyet öncesi eğitimleri sırasında klinik araştırmalar ile bilgi sahibi olmaları ve önemi hakkında farkındalıkları olması, klinik araştırmaların nicelik ve nitelik olarak artmasına katkıda bulunacağı öngörülmektedir. Bu çalışma, geleceğin hekimleri olan tıp fakültesi öğrencilerinin klinik araştırmalara dair farkındalıklarının ve bakış açılarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan dönem 1,2,3,4,5 ve 6 öğrencilerinden gönüllü olanlar araştırmaya katıldı. Araştırmaya katılımı kabul edilen 327 öğrencinin yaş ortalaması 23,2 ± 1,2 olup, %63,1'i kadın, %36,9'u erkekti. Veriler Ağustos - Aralık 2023 tarihleri arasında anket yapılarak toplandı. Bilgi ve görüş sorularında katılıyorum, katılmıyorum ve kararsızım cevapları yüzde olarak hesaplandı. Ögrencilerin klinik araştırma eğitimine ve klinik araştırmalara bakış açılarına dair verilen yanıtlar, dönemlerine gore Faz1(1+2+3) ve Faz2(4+5) olarak değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı istatistikler, oransal farkliliklarda da ki-kare analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Clinical research, which has an important place in the health sector, progresses with the participation of doctors and patients, and doctors have a significant share in this progress. It is envisaged that doctors, who have important responsibilities in the conduct of clinical research, should be informed about clinical research and be aware of its importance during their pre-graduate education, which will contribute to the increase in quantity and quality of clinical research. This study was conducted to evaluate the awareness and perspectives of medical faculty students, who are future doctors, regarding clinical research. It is a descriptive and cross-sectional research. Volunteers from semester 1, 2, 3, 4, 5 and 6 students studying at Bahçeşehir University Faculty of Medicine participated in the research. The average age of 327 students who were accepted to participate in the research was 23.2 ± 1.2 years, 63.1% were female and 36.9% were male. Data was collected by conducting a survey between August and December 2023. In the information and opinion questions, the answers of agree, disagree and undecided were calculated as percentages. The answers given by the students regarding their perspectives on clinical research education and clinical research were evaluated as Phase 1 (1+2+3) and Phase 2 (4+5+6) according to their periods. Data were evaluated with descriptive statistics and chi-square analysis for proportional differences.