Kış turizmine katılan bireylerin seyahat motivasyonlarının memnuniyetleri ve sadakatleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi: Palandöken kayak merkezi örneği
Determining the effect of travel motivations on the satisfaction and loyalty of individuals participating in winter tourism: The case of Palandöken ski center
- Tez No: 861039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bireylerin demografik özelliklerinde ve ihtiyaç durumlarında oluşan değişiklikler birçok turizm çeşidinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda bireyler seyahat kararı almadan önce ihtiyaçlarını ve motivasyonlarını en üst düzeyde karşılayabilecek destinasyonları araştırmaktadır. Beklentisi doğrultusunda ihtiyacı giderilmiş birey destinasyondan memnun olarak ayrılmakta ve bir sonraki destinasyon seçiminde bu memnuniyet önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırmanın amacı Türkiye'nin önemli kış turizm destinasyonlarından biri olan Palandöken Kayak Merkezi'nde kış turizmine katılan bireylerin seyahat motivasyonlarının memnuniyetleri ve sadakatlerine etkisini incelemektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde seyahat, seyahat motivasyonu ve teorileri incelenmiştir. ikinci bölümde turist memnuniyeti ve teorileri, üçüncü bölümde ise turist sadakati ele alınmıştır. Son bölümde araştırmanın yöntem. bulgu, sonuç ve önerilerine yer verilmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan ölçekler ile elde edilen veriler sosyal bilimler alanında sıkça kullanılan SPSS 20.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler; analize uygunluk, faktör analizi, frekans dağılımı, güvenirlik analizi, korelasyon, regresyon, bağımsız örneklem T testi ve ANOVA testleri yapılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda bireylerin seyahat motivasyonlarının memnuniyet ve sadakat düzeyleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca itici seyahat motivasyonlarında bireylerin daha çok eğlenme amaçlı kış turizmine katıldıkları, çekici seyahat motivasyonu bakımından incelendiğinde ise destinasyonun sahip olduğu kayak pistlerin yeterliliği ve her seviyeye uygun pistlerin var oluşu destinasyonun çekiciliği için önemli bir etken olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the demographic characteristics and needs of individuals have led to the emergence of many types of tourism. In this context, individuals research destinations that can meet their needs and motivations at the highest level before making a travel decision. The individual whose needs are met in line with his expectations leaves the destination satisfied, and this satisfaction has an important place in his next destination choice. The aim of this research is to examine the effect of travel motivations on the satisfaction and loyalty of individuals participating in winter tourism in Palandöken Ski Resort, one of Turkey's important winter tourism destinations. The study consists of four parts. In the first part, travel, travel motivation and theories are examined. In the second part, tourist satisfaction and theories are discussed, and in the third part, tourist loyalty is discussed. In the last section, the method of the research. findings, conclusions and recommendations are included. The data obtained with the scales created within the scope of the research were analyzed with the SPSS 20.0 package program, which is frequently used in the field of social sciences. The data obtained; Its suitability for analysis was examined by factor analysis, frequency distribution, reliability analysis, correlation, regression, independent sample T test and ANOVA test. As a result of the research, it was determined that individuals' travel motivations had an impact on their satisfaction and loyalty levels. In addition, individuals with repulsive travel motivations participate in winter tourism mostly for entertainment purposes, and when examined in terms of attractive travel motivation, it is understood that the adequacy of the ski slopes of the destination and the existence of slopes suitable for all levels are important factors for the attractiveness of the destination.