Kahramanmaraş depremi sonrası depremzede olmayan ortaokul öğrencilerinin deprem algıları ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of earthquake perceptions and anxiety levels of secondary school students after the Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 861038
  2. Yazar: AYFER EKER SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremler nedeniyle depremden etkilenmeyen ortaokul öğrencilerinin deprem algılarının ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla araştırmamız yapılmıştır. Yöntem: Araştırma nicel yöntem olan ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ile Anadolu Yakasında bulunan ortaokul öğrencileri oluşturmuş olup örneklem için kolayda örnekleme yöntemi ile 509 öğrencinin görüşleri alınmıştır. Örneklemin %53.6'sı kız %46.4'ü erkek öğrencilerden oluşmuştur. Bulgular: Araştırma sonucunda; öğrencilerin %97.2'sinin deprem haberlerini takip ettiği, 22 gün boyunca haberlerin öğrencilerin yarısı tarafından takip edildiği belirlenmiştir. Haberlerin sadece televizyonlardan değil sosyal medyadan %74.3 oranında takip edildiği belirlenmiştir. Depremin en unutulmaz görüntüsü ile ilgili olarak öğrencilerin %23.97'si enkazdan çıkarılan bebek ve çocukların görüntülerini unutamadıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin %32.29'unun yaşanan doğal afet için üzgün olduğunu belirlenmiştir. Öğrencilerin durumsallık kaygı algısı 38.70 ortalama ile“Düşük”düzeyde, süreklilik kaygı algıları ise 42.04 ortalamayla“Yüksek”düzeyde tespit edilmiştir. Sonuçlar: Çeşitli demografik bulguların öğrencilerin durumsallık kaygı ve süreklilik kaygı düzeylerini etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma sonraki süreçlerde öğrencilerle ilgili afet ve kaygı çalışmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our research was conducted to determine the earthquake perceptions and anxiety levels of secondary school students who were not affected by the earthquake that occurred on February 6, 2023, centered in Kahramanmaraş. Method: The research was carried out using the relational survey method, which is a quantitative method. The population of the research consisted of secondary school students in Istanbul and the Anatolian Side, and the opinions of 509 students were taken with the convenience sampling method for the sample. 53.6% of the sample consisted of female students and 46.4% male students. Findings: As a result of the research; It was determined that 97.2% of the students followed the earthquake news and half of the students followed the news for 22 days. It was determined that 74.3% of the news was followed not only on television but also on social media. Regarding the most unforgettable image of the earthquake, 23.97% of the students stated that they could not forget the images of babies and children taken out of the rubble. It was determined that 32.29% of the students were sad about the natural disaster. Students' situational anxiety perception was determined to be at a“Low”level with an average of 38.70, while their trait anxiety perception was determined to be at a“High”level with an average of 42.04. Results: It was determined that various demographic findings affected students' situational anxiety and trait anxiety levels. The research will contribute to student disaster and anxiety studies in the future.