Yeni teknokratik eğilimler: Dijitalleşme ve finansallaşma bağlamında siyaset
New technocratic tendencies: Politics in the context of digitalization and financialization
- Tez No: 861063
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Son yıllarda teknik daha önce görülmemiş bir yaygınlık ve hıza ulaşırken siyasi, iktisadi ve kültürel olmak üzere toplumsal ilişkilerin her boyutu üzerinde dönüştürücü etkiler yapmaktadır. Bu dönem aynı zamanda teknik paradigmada (analogdan dijitale) yaşanan bir değişiklikle karakterize olmaktadır. Analog teknik sistemden dijitale geçişin doğurduğu özgün sonuçları gözlemleyebilmek için tekniğin kendi tarihsel gelişimi ve sistemleşme tarzlarını ortaya serecek bir teorik yaklaşıma ihtiyaç vardır. Genel bir teknik gelişme kuramı içinde dijital teknik sistemin kurulumunu sorunsallaştırmak, birbiriyle yakından ilişkili olan güncel iktisadi ve siyasi dönüşümlere ışık tutabilir. Dijital, teknik tarihi içinde ontolojik bir kırılmayı temsil etmektedir: doğayı taklit etmek yerine onu sanal olarak yeniden kurmakta ve onun içinde işlemektedir. Dijitalin bu-dünyadan kopuşuna benzer bir örüntü, iktisadi alanda finansallaşmanın finansı giderek reel ekonomiden ayrıştırması ve siyasi düzeyde teknokratik eğilimlerin siyaseti toplumsal sorun ve süreçlerden yalıtmasında gözlemlenebilmektedir. Bu minvalde, teknik, iktisat ve siyasetin kesişim noktalarında yükselen yeni bir teknokratik mimarinin düşünsel ve kurumsal özü tartışılabilir. Böylece yeni teknokratik eğilimlerin bireysel ve kolektif varoluşu çerçeveleyen deterministik tarzları eleştirel bir gözle incelemek ve nasıl dengelenebilecekleri üzerine düşünmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Technology reaching an unprecedented prevalence and speed in the last decades has enabled it to have transformative effects on every aspect of social relations including political, economic, and cultural spheres. This era is characterized by a paradigm shift in technology. A theoretical approach displaying the historical development of technology and its modes of systematization is vital to observe the authentic outcomes of the transition from the analogue technological system to a digital one. Problematizing the installation of digital technological system through the lens of a general theory of technological development, we can put forward a framework that sheds light on contemporary economic and political transformation which are deeply interrelated. The digital represents an ontological rupture in the history of technology: instead of imitating the nature, digital virtually reconstructs it and operates therein. A similar pattern of the digital breaking off from the world can be observed in the economic field as the financialization increasingly decouples finance from real economy and at the political level as neo-technocratic tendencies isolate politics from social problems and processes. In this vein, we can discuss the essence of a new technocratic architecture that builds upon the intersection points of technology, economy, and politics. Finally, we will examine the deterministic character of the neo-technocratic tendencies that en-frame the individual and collective existence and attempt to contemplate on how to balance them.