3 boyutlu eğitsel deprem oyunu tasarımı ve üniversite öğrencilerinin deneyimlerinin incelenmesi
3D educational earthquake game design and examination of university student's experiences
  1. Tez No: 861068
  2. Yazar: AYBEGÜM KARAKILIÇ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı 3B sanal ortamda tasarlanmış eğitsel deprem oyunu ile üniversite öğrencilerinin afet risk algıları, sürdürülebilir deprem farkındalıkları ve dijital oyun oynama motivasyonları arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla bir sanal ortam olan Roblox ortamı ile alan yazındaki eğitsel oyun çalışmaları gözetilerek geliştirilmiştir. Çalışma 2023-2024 güz döneminde, Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Web Tasarım dersini alan öğrenciler arasından uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Tek gruplu ön test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama, güz dönemi derslerinin başlamasından sonraki 2. ders haftasında 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama için belirlenen ölçekler öncelikle ön test olarak uygulanarak, bu çalışma için geliştirilen eğitsel deprem oyununun nasıl oynanacağı hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan 50 öğrenci 3 hafta boyunca geliştirilen oyunu oynayıp, 3 haftanın sonunda ön test olarak uygulanan ölçekleri son test olarak da cevaplandırmıştır. Uygulama süreci 4 hafta sürmüştür. Araştırma sonuçlarına göre geliştirilen eğitsel deprem oyununun uygulanan ölçeklerden elde edilen bulgularına göre ön test ve son test sonuçlarında anlamlı bir artış olmuştur. Ön test ve son test olarak uygulanan ölçeklerden sürdürülebilir deprem farkındalık ölçeğinden elde edilen bulgular sonucunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Üniversite öğrencileri afet risk algısı ölçeği ve dijital oyun oynama motivasyonu ölçeği ve alt boyutlarında ön test ve son test sonucunda elde edilen bulgularda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Genel olarak 3 boyutlu eğitsel deprem oyunu oynayan öğrencilerin oyunu oynadıktan sonra anket sorularına daha iyi yanıt verdiği ortaya çıkmıştır. Geliştirilen eğitsel deprem oyununun dijital oyun oynama motivasyonlarında ve afet risk algıları seviyelerinde artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre üniversite öğrencilerine uygulanacak olan afet eğitimleri, eğitsel oyunlarla eğlenceli hale getirilerek farklı 3 boyutlu sana ortamlar kullanılıp geliştirilerek kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between university students' disaster risk perceptions, sustainable earthquake awareness, and motivation to play digital games using an educational earthquake game designed in a 3D virtual environment. For this purpose, the study was developed based on educational game studies in the literature, using the virtual environment of Roblox. The study was conducted with 50 students selected through convenient sampling from the students taking the Web Design course in the Department of Management Information Systems at Afyon Kocatepe University during the fall semester of 2023-2024. A one-group pretest weak experimental pattern was used. The application was conducted with 50 students in the second week of the fall semester. The scales determined for the application were first applied as a pre-test, and an informative presentation was given about how to play the educational earthquake game developed for this study. The 50 participating students played the developed game for three weeks and completed the scales applied as a post-test at the end of the three weeks. The application process lasted for four weeks. According to the research results, there was a significant increase in the pre-test and post-test results based on the findings obtained from the applied scales of the developed educational earthquake game. There was no significant difference in the findings obtained from the sustainable earthquake awareness scale in the pre-test and post-test. There was a statistically significant difference in the findings obtained from the disaster risk perception scale and the digital game playing motivation scale and its sub-dimensions in the pre-test and post-test. Overall, it was revealed that students who played the 3D educational earthquake game provided better responses to the survey questions after playing the game. It was concluded that the developed educational earthquake game led to an increase in motivation to play digital games and levels of disaster risk perception. Based on these results, disaster education for university students can be made more enjoyable by using educational games and different 3D virtual environments.