Sağlık kuruluşlarında örgütsel iletişim ile örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkide kurum-paydaş ilişki çıktılarının rolü
The role of organization-public relationships outcomes in the relationship between organizational communication and organizational alienation in health institutions
  1. Tez No: 861078
  2. Yazar: ESRA ŞİMŞEK PARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık kuruluşlarında örgütsel iletişim ile örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkiyi saptamak ve bu ilişkide kurum-paydaş ilişki çıktılarının aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırma için oluşturulan anket formunda ilk olarak demografik bilgiler yer almaktadır ardından sırasıyla katılımcıların örgütsel iletişime ilişkin algılarını saptamak üzere İletişim Doyumu ölçeği, örgütsel yabancılaşma düzeylerini ölçmek için Örgütsel Yabancılaşma ölçeği ve aracı değişken olarak kullanılan kurum-paydaş ilişkilerine dair katılımcıların algılarını belirlemek için Kurum-Paydaş İlişki Çıktıları adlı ölçek yer almaktadır. Araştırma 391 kişiden oluşan bir örneklem üzerinden yürütülmüştür. Sağlık kuruluşlarında örgütsel iletişimin örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisinde kurum-paydaş ilişki çıktılarının ve alt boyutlarının aracılık rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Demografik değişkenlerden hiçbirisinin örgütsel iletişimin kurum-paydaş ilişki çıktıları aracılığıyla örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisinde düzenleyici bir role sahip olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between organizational communication and organizational alienation in healthcare organizations and to reveal the mediating role of organizational-public relationship outcomes in this relationship. The first section of the survey form created for the study consists of demographic questions. Then, the communication satisfaction scale to determine the participants' perceptions of organizational communication, the organizational alienation scale to measure their level of organizational alienation, and the organizational-public relationship outcomes scale to determine the participants' perceptions of the organization-public relationships, which is the mediating variable, were used. The study was conducted on a sample of 391 people. It was concluded that organization-public relationship outcomes and their sub-dimensions have a mediating role in the effect of organizational communication on organizational alienation in healthcare organizations. The results showed that none of the demographic variables had a moderating role in the effect of organizational communication on organizational alienation through organization-public relationship outcomes.