Hidatik kist ile enfekte sığırlarda oksidatif stres ve siyalik asit düzeylerinin belirlenmesi
Determination of oxidative stress and sialic acid levels in cattle infected with hydatid cyst
  1. Tez No: 861080
  2. Yazar: MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BOZUKLUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çalışmanın amacı hidatik kist ile enfekte sığırlarda oksidatif stres ve siyalik asit düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışmada, 15 adet kist hidatik ile enfekte ve 15 adet sağlıklı olmak üzere toplam 30 adet sığır kullanıldı. Hayvanlarda total siyalik asit (TSA), lipid bağlı siyalik asit (LBSA), proteine bağlı siyalik asit (PBSA) malondialdehit (MDA) ve nitrik oksit (NO) düzeyi kolorimetrik olarak belirlendi. Hidatik kist ile enfekte ve kontrol grubundaki hayvanlar karşılaştırıldığında; TSA, LBSA, MDA ve NO düzeyinin kontrol grubuna göre yükseldiği, PBSA düzeyinin ise artmakla beraber istatistiksel olarak anlamsız olduğu belirlendi. Sonuç olarak, çalışmada kist hidatik ile enfekte hayvanlarda biyokimyasal parametrelerde önemli değişikliklerin oluştuğu, total siyalik asit sentezinin arttığı ve oksidatif stres geliştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine oxidative stress and sialic acid levels in cattle infected with hydatid cyst. A total of 30 cattle, 15 infected with hydatid disease and 15 healthy, were used in the study. Total sialic acid (TSA), lipid-bound sialic acid (LBSA), protein-bound sialic acid (PBSA), malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) levels were determined colorimetrically in the animals. When animals in the hydatid cyst infected and control groups were compared; It was determined that TSA, LBSA, MDA and NO levels increased compared to the control group, while PBSA level increased but was statistically insignificant. As a result, it was determined in the study that significant changes occurred in biochemical parameters, total sialic acid synthesis increased and oxidative stress developed in animals infected with hydatid cyst.