Erzurum Palandöken Lojistik Köyü'nün bölge işletmeleri tarafından daha etkin kullanımı için öncelikli alanların belirlenmesi AHP yaklaşımı ile bir analiz
Determination of priority areas for more effective utilisation of Erzurum Palandöken Logistics Village by regional enterprises: An analysis with AHP approach
- Tez No: 861081
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünya çapında üretim ve ticaretin globalleşmesiyle beraber lojistik merkezlerin önemi giderek artmaktadır. Lojistik merkezlerle lojistik faaliyetlerin birbirinden kopuk iş akışı bütünleştirilmiştir. Tek merkezden yönetilme fikri ilk olarak ABD'de çıkmış ve daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Türkiye'de de lojistik köy olgusu 2006 yılından itibaren Ulaştırma Bakanlığı önderliğinde TCDD marifetiyle yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Erzurum (Palandöken) Lojistik Merkezi'nin bölge işletmeleri tarafından etkin şekilde kullanılmaması sonucunda belirlenen kriterler doğrultusunda AHP yöntemini kullanarak etkinliği artırmak ve bu sayede lojistik merkezi en doğru alternatife yönlendirerek, sektörde rekabet avantajı kazanmasını sağlamaktır. Araştırma sonucu edilen bulgulara göre, en çok önem verilmesi gereken kriter lojistik ağ ilişkilerinin geliştirilmesi olduğu saptanmıştır. Esneklik ve ölçeklendirilebilirlik, ile çevresel faktörler ise diğer iki önemli kriter olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar açısından en az öneme sahip kriter stratejik konumlama olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the globalization of worldwide production and trade, the importance of logistics centers is increasing. The disconnected workflow of logistics activities has been integrated with logistics centers. The idea of being managed from a single center first emerged in the USA and then spread all over the world. In Turkey, the logistics village phenomenon has become widespread since 2006, under the leadership of the Ministry of Transport and through TCDD. The aim of this study is to increase the efficiency by using the AHP method in line with the criteria determined as a result of the Erzurum (Palandöken) Logistics Center not being used effectively by the regional businesses, and thus to direct the logistics center to the most appropriate alternative and to gain a competitive advantage in the sector. According to the findings of the research, it has been determined that the most important criterion is the development of logistics network relations. Flexibility, scalability and environmental factors were identified as two other important criteria. The least important criterion for the participants was strategic positioning.