Annelerin mizacı ile çocuk beslenmesindeki tutum ve davranışlarının çocukların yeme davranışına etkisi
The effect of mothers' temperament and child feeding practices on the eating behavior of their children
- Tez No: 861100
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Anne mizacı ve çocuk beslenmesindeki tutum ve davranışları ile çocuğun yeme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanan bu çalışma 3-6 yaş arasında çocuğu olan 253 anne ile yürütülmüştür. Çocukların ve annelerinin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve 3 günlük besin tüketim kayıtlarının değerlendirilmesinde bir anket formu kullanılmıştır. Bu anket formunda ayrıca Dokuz Tip Mizaç Ölçeği (DTMÖ), Stunkard Beden Algısı Ölçeği, Çocuk Besleme Anketi (CFQ), Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (CEBQ) ve Akdeniz Diyet Kalite İndeksi (KİDMED) bulunmaktadır. Çocukların vücut ağırlıkları (kg) ve boy uzunlukları (cm) araştırmacı tarafından ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which planned to examine the relationship between maternal temperament and child feeding practice, and the child's eating behaviors, was conducted with 253 mothers with children between the ages of 3-6. A questionnaire was used to evaluate the general information, eating habits and 3-day food records of children and their mothers. This questionnaire also includes the Nine Types Temperament Scale (NTTS), Stunkard Body Image Scale, Child Feeding Questionnaire (CFQ), Child Eating Behavior Questionnaire (CEBQ), Mediterranean Diet Quality Index (KİDMED). Children's body weights (kg) and heights (cm) were also measured by researcher.