Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki kaygı ve özyeterlilik algılarının incelenmesi
Analyzing the anxiety and self-efficacy perception of physical education teachers
  1. Tez No: 861105
  2. Yazar: EYLEM MEMİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki kaygı ve öz yeterlilik algılarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmaya gönüllü olarak 265 öğretmen katılım sağlamıştır. Öğretmenlerin kaygı düzeyleri, 35 madde ve 4 alt boyuttan oluşan Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Kaygı Ölçeği (ÖMYKÖ) ile, öz yeterlilik seviyeleri ise 17 madde ve 3 alt boyuttan oluşan Genel Öz Yeterlilik Ölçeği (GÖÖ) ile ölçülmüştür. Araştırma verileri online anket yöntemi ile 2023 Haziran-Ekim ayları arasında toplanmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin araştırmamızda kullanılabilirliği için iç tutarlık analizi gerçekleştirilmiş ve her iki ölçeğin tüm maddeleri ve alt boyutlarına ait maddeler için Cronbach Alpha sevileri 0,70'in üzerinde tespit edilerek geçerlik-güvenirlik sağlanmıştır. Verilere hangi analizlerin uygulanacağının belirlenebilmesi adına gerçekleştirilen normallik analizleri sonucunda basıklık ve çarpıklık değerleri 1.5 ve Shapiro Wilks değerleri de p>0,05 olarak tespit edilmiş ve grupların karşılaştırılmasında parametrik testlerden bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü anova testleri uygulanmıştır. Mesleki kaygı seviyesi ile öz yeterlilik arasındaki ilişki Pearson Moment Korelasyon analizi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
265 teachers voluntarily participated in this research, which was conducted to examine the professional anxiety and self-efficacy perceptions of physical education teachers. Teachers' anxiety levels were measured with the Anxiety Scale for the Teaching Profession (PMYS), which consists of 35 items and 4 sub-dimensions, and their self-efficacy levels were measured with the General Self-Efficacy Scale (GSS), which consists of 17 items and 3 sub-dimensions. Research data was collected via online survey method between June and October 2023. Internal consistency analysis was performed to ensure the usability of the data obtained from the scales in our research, and validity and reliability were ensured by determining Cronbach Alpha levels for all items and sub-dimensions of both scales to be above 0.70. As a result of the normality analyzes performed to determine which analyzes to apply to the data, kurtosis and skewness values were determined as 1.5, Shapiro Wilks values were determined as p>0.05, and parametric tests such as independent sample t were performed. Test and one-way ANOVA tests were applied to compare the groups. The relationship between occupational anxiety level and self-efficacy was measured by Pearson Moment Correlation analysis.