Acil servise başvuran adli vaka olarak değerlendirilen olgulara düzenlenen adli raporların usul ve içeriğinin incelenmesi
Study of the procedure and content of the forensic reports issued on cases presenting to emergency departments and considered as judicial cases
  1. Tez No: 861136
  2. Yazar: ERMAN UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Adli Tıp, Emergency Medicine, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran adli vaka olguları kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 01.12.2014 - 28.02.2015 tarihleri arasında adli vaka olarak değerlendirilen 3211 hasta incelenmiştir. Çalışmaya alınan olguların sayısı 2029 idi. 1182 hasta çeşitli sebeplerle çalışmaya dahil edilmemiştir. Veriler toplandıktan sonra SPSS 22.0 İstatistik Paket Programı'na girilerek istatistiksel analizleri yapılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde frekans ve oran değerleri kullanılmış ve değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçülmüştür. Uyum analizinde kappa uyum testi kullanıldı. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Vaka Birimi'nde kaydedilen adli vakalardan 1182 olgu araştırmaya dahil edilmemiştir. 1182 vakadan 138 tanesi (% 11,67) adli takip olmasından, 827 tanesi (% 69,96) darp cebir muayenesi olmasından, 30 tanesi (% 2,53) alkol muayenesi olmasından, 46 tanesi (% 3,89) yazılan adli raporların okunamamasından, 88 tanesi (% 7,44) usulüne uygun yazılmadığından, 53 tanesi (% 4,48) adli vaka arşivindeki dosyalarda adli rapor olmamasından dolayı çalışmaya dahil edilmemiştir. İnceleme sonucunda 113 hastaya (% 5,5) hayati tehdit eden durumdan söz edilmiştir. Değerlendirilen 113 vakanın 13 tanesinin (% 0,6),“Yeni Türk Ceza Kanunu Çerçevesinde Düzenlenecek Adli Raporlar İçin Kılavuzu'nda”belirtilen hayatı tehdit eden durumlarla karşılaştırıldığında yanlış verilmiş olduğu saptandı. Yine yapılan inceleme sonucunda 1916 (% 94,4) hastanın hayatı tehdit eden durumunun olmadığı belirtilmiştir. Değerlendirilen 1916 vakanın 82 (% 4.0) tanesinin aynı kılavuzda belirtilen hayatı tehdit eden durumlarla karşılaştırıldığında yanlış verilmiş olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out within forensic cases in Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital Emergency Medical Service. Within this research, the patients who applied to emergency department in 01.12.2014 - 28.02.2015 and evaluated as a forensic case, 3211 patients were examined. 2029 patients were included and 1182 patients were excluded in this study. After the data is collected, statistical analysis made by using SPSS 22.0 Statistical Package Program. Frequency and rate values were used in data definitive statistics and variances dispersion measured by kolmogorov simirnov test. Kappa concord test was used in concord analysis. 1182 cases, saved in Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital Forensic Case Department, weren't incorporated into research. Because 138 cases (11,67 %) were forensic chase, 827 cases (69,96 %) were blow-coercion examination, 30 cases (2,53 %) were alcohol examination, 46 cases (3,89 %) cannot be read, 88 cases (7,44 %) weren't written in order and 52 cases (4,48 %) weren't in files in forensic case archive. In consequence of review, in 113 cases mentioned about life-threatening condition. In 13 of 113 cases (0,6 %), there was mistake according to life-threatening conditions indicated in“Yeni Türk Ceza Kanunu Çerçevesinde Düzenlenecek Adli Raporlar İçin Kılavuz”(guide for arrangement forensic cases according to new Turkish penalty law). As a result of analysis, in 1916 cases (94,4 %) there was no life-threating condition. When studying in 1916 cases, there was fault in 82 cases (4,0 %) according to life-threatening conditions discussed in the same guide.