Özel eğitim merkezlerinde çalışan eğitimcilerin duygusal zeka düzeyleri ile empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotional i̇ntelligence levels and empathy levels of educators working i̇n a special education center
  1. Tez No: 861137
  2. Yazar: BEYZA HAZAL ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAVGAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde tanı almış çocukların artış göstermesiyle birlikte özel eğitim merkezleri ve özel eğitim merkezlerinde çalışan eğitimcilerin sayısının da artması göz önüne alınarak bu çalışma oluşturulmuştur. Özel eğitim merkezlerinde çalışan eğitimcilerin duygusal zeka düzeylerinin, empati düzeyleri ile arasındaki ilişkinin oluşturulan değişkenlerle birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul genelindeki Özel eğitim merkezleri oluşturmakta olup, araştırmanın örneklemini ise bu merkezlerde çalışan, basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 424 eğitimci oluşturmaktadır. Araştırma nicel bir araştırma olup, tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği (EDBÖ) ile araştırmacı tarafından düzenlenen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 27 Programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler ile demografik karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Ayrıca nicel değişkenler arasında ilişki olup olmadığı Pearson Korelasyon Analizi, ölçek puanlarının birbiri ile örtüşüp örtüşmediğinin tespiti ise Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Bu çalışmada SPSS 27 aracılığıyla tüm istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir, Ölçeklerin normal dağılım gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Değerlendirme aşamasında, ölçeklerin basıklık ve çarpıklık katsayıları kontrol edildiğinde -2+2 referans aralığını sağladığı görülmüştür (Hahs-Vaughn, D. L., & Lomax, R. G., 2020). Tüm bu sonuçlara göre yapılan bu araştırmada parametrik testler yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In light of the increasing prevalence of diagnosed children in contemporary times, this study has been developed with consideration of the concurrent growth in the number of special education centers and educators working within them. The primary objective of this study is to investigate the relationship between the emotional intelligence levels of educators in special education centers and their empathy levels, in conjunction with the established variables. The research's population consists of special education centers across Istanbul, with a sample of 424 educators selected through the simple random sampling method. This research adopts a quantitative approach, utilizing a survey model. The data collection instruments for this research encompass the Measure of Emotional intelligence, Measuring Empathy: Reliability and Validity of the Empathy Quotient, and a personally crafted information form. Data analysis is conducted using SPSS 27 Software. For demographic comparisons of the scales employed in this research, One-way Analysis of Variance (ANOVA) is applied. Furthermore, Pearson Correlation Analysis is used to explore relationships between quantitative variables, while regression analysis is employed to ascertain whether there is an overlap in the scale scores. In this study, all statistical analyses were carried out utilizing SPSS 27, and an assessment was conducted to ascertain whether the scales exhibited normal distribution. During the evaluation phase, it was observed that the kurtosis and skewness coefficients of the scales fell within the -2 to +2 reference range (HahsVaughn and Lomax, 2020). In light of these results, conducting parametric tests in this research was deemed appropriate.