Rekreasyonel faaliyetlere katılan bireylerin psikolojik esneklik ve özgüven düzeylerinin incelenmesi
Examining the psychological flexibility and self-confidence levels of individuals participating in recreational activities
  1. Tez No: 861140
  2. Yazar: SERGEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreasyonel faaliyetlere katılan bireylerin psikolojik esneklik ve özgüven düzeylerinin birey üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Diğer bir amacı ise yaş, cinsiyet, medeni durum, haftada kaç gün rekreasyonel faaliyete katılırsınız ve yeteri kadar boş zamanınız var mı gibi değişkenler açısından incelemektir. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da ikamet eden 18 yaşından büyük rekreasyonel faaliyetlere katılım sağlayan 201'i kadın, 105'i erkek olmak üzere 306 kişi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Özgüven Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler çevrimiçi ortama taşınarak, rekreasyonel faaliyetlere katılan bireylerin soruları, dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Bu araştırmada, tüm istatistiksel analizler SPSS 27 yazılımı kullanılarak yürütülmüştür. Güvenilirlik değerlendirmesinde, ölçeklerin Cronbach alfa katsayıları üzerinden değerlendirilmiş ve bu katsayıların 0.70'in üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmada parametrik istatistiksel testler uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki korelasyon düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Ölçeklerin demografik değişkenlere göre karşılaştırılması Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; Psikolojik esnekliğe göre; cinsiyet, yaş, medeni durum, haftada kaç gün rekreasyonel faaliyetlere katılıyorsun ve yeteri kadar boş vaktiniz olup olmama değişkenlerine göre anlamlı farklılığa rastlanmadığı ortaya çıkmıştır. Psikolojik esnekliğin alt boyutları olan kabul ve bilişsel ayrışma sürecinde; cinsiyet değişkeni ile arasında anlamlı ilişki olduğu ve değer ve değer doğrultusunda davranış sürecinde; haftada kaç gün rekreasyonel faaliyete katılıyorsun değişkeni arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Özgüvene göre ise; cinsiyet, medeni durum, yeteri kadar boş vakti olup olmadığı ve haftada kaç gün rekreasyonel faaliyetlere katılıyorsun değişkenleri arasında anlamlı farklılık rastlanmazken, yaş değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of psychological flexibility and self-confidence levels of individuals participating in recreational activities on the individual. Another purpose is to examine it in terms of variables such as age, gender, marital status, how many days a week you participate in recreational activities and whether you have enough free time. In our study, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the research consists of 306 people, 201 women and 105 men, who reside in Istanbul and participate in recreational activities over the age of 18. Within the scope of the research, Personal Information Form, Psychological Flexibility Scale and Self-Confidence Scale were used as data collection tools. The scales were moved to the online environment, allowing individuals participating in recreational activities to answer the questions digitally. In this study, all statistical analyzes were conducted using SPSS 27 software. In the reliability evaluation, the Cronbach alpha coefficients of the scales were evaluated and these coefficients were found to be above 0.70. Parametric statistical tests were applied in this research. The level and direction of correlation between the scales were examined using Pearson Correlation analysis. Comparison of the scales according to demographic variables was carried out using Independent Groups t-test and ANOVA tests. In conclusion; According to psychological flexibility; It was revealed that there were no significant differences according to the variables of age, gender, marital status, whether you have enough free time, and how many days a week you participate in recreational activities. In the process of acceptance and cognitive dissociation, which are the sub-dimensions of psychological flexibility; There is a significant relationship between the gender variable and the process of behavior in line with values and values; It was determined that there was a significant difference between the variable“How many days a week do you participate in recreational activities?”According to self-confidence; While there was no significant difference between the variables of gender, marital status, whether you have enough free time and how many days a week you participate in recreational activities, a significant difference was found according to the age variable.