Rekreasyonel spor iyi oluş ile depresyon ilişkisi: Doğa yürüyüşüne katılan bireyler üzerine bir araştırma
The relationship between recreational sports well-being and depression: A research on individuals participating in nature walks
  1. Tez No: 861141
  2. Yazar: SERKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, doğa yürüyüşüne katılan bireylerin rekreasyonel spor iyi oluşları ile depresyon ilişkisinin incelenmesidir. Diğer bir amacı ise; yaş, cinsiyet, eğitim, mesleki tecrübe, hangi sektörde çalışıyorsunuz ve rekreasyonel aktiviteye haftada kaç gün katılıyorsunuz gibi değişkenler açısından incelemektir. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, İstanbul iline bağlı Sarıyer ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Belgrad ormanına doğa yürüyüşü yapmak için gelen 18 yaş üstü 236'sı kadın 122'si erkek olmak üzere 358 kişiden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyonel Spor İyi Oluş Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler, çevrimiçi ortama taşınarak, Belgrad ormanında doğa yürüyüşüne katılan bireylerin, soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Bu araştırmada, tüm istatistiksel analizler SPSS 27 yazılımı kullanılarak yürütülmüştür. Güvenilirlik değerlendirmesinde, ölçeklerin Cronbach alfa katsayıları üzerinden değerlendirilmiş ve bu katsayıların 0.70'in üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmada parametrik istatistiksel testler uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki korelasyon düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Ölçeklerin demografik değişkenlere göre karşılaştırılması Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri ile gerçekleştirilmiştir. Analizler içinde Games-Howel testi ve Tukey testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Rekreasyonel spor iyi oluş ölçeği ile beck depresyon ölçeği ve rekreasyonel spor iyi oluşun alt boyutları olan fiziksel ve mental sağlık, yaşam doyumu, aile ilişkisi geliştirme ve pozitif duygu ile beck depresyon ölçeği değişkenleri arasında negatif yönde ilişki gözlemlenmiştir. Rekreasyonel spor iyi oluşa göre; cinsiyet, yaş ve mesleki tecrübe değişkenlerinde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Eğitim durumu, haftalık rekreasyon faaliyetlere katılma sayısı ve hangi sektörde çalışıyorsunuz değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmiştir. Depresyona göre; cinsiyet değişkeninde anlamlı farklılığa rastlanmazken; yaş, eğitim durumu, haftalık rekreasyonel faaliyetlere katılma sayısı, hangi sektörde çalışıyorsunuz ve mesleki tecrübe değişkenleri arasında anlamlı farklılık gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of psychological flexibility and self-confidence levels of individuals participating in recreational activities on the individual. Another purpose is to examine it in terms of variables such as age, gender, marital status, how many days a week you participate in recreational activities and whether you have enough free time. In our study, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the research consists of 306 people, 201 women and 105 men, who reside in Istanbul and participate in recreational activities over the age of 18. Within the scope of the research, Personal Information Form, Psychological Flexibility Scale and Self-Confidence Scale were used as data collection tools. The scales were moved to the online environment, allowing individuals participating in recreational activities to answer the questions digitally. In this study, all statistical analyzes were conducted using SPSS 27 software. In the reliability evaluation, the Cronbach alpha coefficients of the scales were evaluated and these coefficients were found to be above 0.70. Parametric statistical tests were applied in this research. The level and direction of correlation between the scales were examined using Pearson Correlation analysis. Comparison of the scales according to demographic variables was carried out using Independent Groups t-test and ANOVA tests. In conclusion; According to psychological flexibility; It was revealed that there were no significant differences according to the variables of age, gender, marital status, whether you have enough free time, and how many days a week you participate in recreational activities. In the process of acceptance and cognitive dissociation, which are the sub-dimensions of psychological flexibility; There is a significant relationship between the gender variable and the process of behavior in line with values and values; It was determined that there was a significant difference between the variable“How many days a week do you participate in recreational activities?”According to self-confidence; While there was no significant difference between the variables of gender, marital status, whether you have enough free time and how many days a week you participate in recreational activities, a significant difference was found according to the age variable.