Amatör futbolcuların stresle başa çıkma stratejilerinin zihinsel dayanıklılık ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress coping strategies of amateur football players and mental resilience
- Tez No: 861155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı amatör futbolcuların stresle başa çıkma stratejileri ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın evrenini amatör futbolcular oluşturmuştur. Araştırma seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen ve bu çalışmanın örneklemini Adıyaman ilinde amatör takımların bünyesinde faaliyet gösteren 331 futbolcu oluşturmuştur. Ayrıca araştırmaya en az 2 yıldır düzenli olarak futbol oynayan ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden futbolcular çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerini ölçmek için“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”ve stresle başa çıkma stratejilerini değerlendirmek için ise“Sporda Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 istatistik program aracılığıyla Bağımsız Örneklemler T Testi, Tek Yönlü ANOVA Testi, Pearson Korelasyon Testi, Çoklu Regresyon Testi ve Hiyerarşik Regresyon Testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationships between stress coping strategies and mental endurance of amateur football players. Material and Method: This study was conducted with the relational screening model, one of the quantitative research methods. The population of this study consists of amateur football players. The research was selected by the convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods, and the sample of this study consisted of 331 football players operating in amateur teams in Adıyaman province. In addition, football players who have been playing football regularly for at least 2 years and voluntarily agreed to participate in the study were included in the study. As data collection tools, the“Mental Toughness Scale in Sports”was used to measure the mental endurance levels of the athletes and the“Stress Coping Strategies in Sports Scale”was used to evaluate their strategies for coping with stress. In the analysis of the data, Independent Samples T Test, One-Way ANOVA Test, Pearson Correlation Test, Multiple Regression Test and Hierarchical Regression Tests were performed through the SPSS 26 statistical program.