Rinoplasti olgularında farklı tip sütür tekniklerinin ameliyat sonrası projeksiyona uzun dönem etkilerinin araştırılması
Research of the long-term effects of different types of suture techniques on postoperative projection in rhinoplasty cases
  1. Tez No: 861160
  2. Yazar: FURKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CİNGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı uygulanan farklı tip sütür tekniklerinin ameliyat sonrası projeksiyona uzun dönem etkilerinin araştırılmasıdır. Retrospektif olarak taranan ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan toplam 392 hasta uygulanan tekniğe göre 9 gruba ayrıldı. Tüm hastaların preoperatif, postoperatif erken dönem ve postoperatif geç dönem için memnuniyet skorları, tip projeksiyon oranları ve tip rotasyon açıları ölçüldü. Ölçümler öncelikle grup ayırt etmeden karşılaştırıldı ve preoperatif döneme göre postoperatif erken dönemde anlamlı bir şekilde tip projeksiyon oranının 0,63'ten 0,65'e, tip rotasyonun ise 94 dereceden 101 dereceye çıktığı görüldü. Postoperatif geç dönemde de 0,65 tip projeksiyon oranının korunduğu görülürken tip rotasyon açısının 2 derece düşerek 99 derece olduğu saptandı. Gruplar karşılaştırıldığında ise bir grup hariç tüm grupların postoperatif erken dönem ve geç dönem arasındaki memnuniyet anketi skorlarında anlamlı fark saptanmadı. Tip projeksiyon oranlarında da tüm gruplarda postoperatif erken dönemle geç dönem arasında anlamlı fark saptanmadı. Tip rotasyon açılarında ise erken dönemle geç dönem arasında negatif yönde anlamlı fark izlendi. 9 grubun hepsinde uzun dönemde yeterli memnuniyet ve stabil bir tip dinamiği sağlansa da başta ÜKKS (üçlü kıkırdak kombine sütürü) olmak üzere sütür tekniklerinin kıkırdak grefte ihtiyaç kalmadan tatmin edici sonuç verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the long-term effects of different type of suture techniques on postoperative projection. A total of 392 patients who were retrospectively screened and met the inclusion criteria were divided into 9 groups according to the technique performed. Satisfaction scores of patients, tip projection ratios, and tip rotation angles were measured for all patients in the preoperative, early postoperative period and late postoperative period. The measurements were first compared without distinguishing between groups, and it was observed that the tip projection ratio increased significantly from 0.63 to 0.65 and the tip rotation increased from 94 degrees to 101 degrees in the early postoperative period compared to the preoperative period. It was observed that the 0.65 tip projection ratio was maintained in the late postoperative period, the tip rotation angle decreased by 2 degrees and became 99. When the groups were compared, no significant difference was detected in the satisfaction scores of patients between the early and late postoperative periods of all groups except one. There was no significant difference in tip projection ratios between the early and late postoperative periods in all groups. A significant negative difference was observed in tip rotation angles between the early and late periods. Although sufficient satisfaction and stable tip dynamics were achieved in the long term in all 9 groups, it was observed that suture techniques, especially TCCS (triple cartilage combining suture), gave satisfactory results without the need for cartilage graft.