Theileria annulata'nın kenelere aktarımını engelleyebilecek antijen adaylarının in vivo incelenmesi
In vivo examination of antigen candidates that may block the transfer of theileria annulata to ticks
  1. Tez No: 861164
  2. Yazar: HAKAN KANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN KARAGENÇ, DOÇ. DR. HÜSEYİN BİLGİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Amaç: Bu çalışmada, daha önceden tanımlanmış antijen adaylarının (TA17050, TA20855, TA03640, TA10955) T. annulata'nın Hyalomma excavatum kenelerine bulaşmasını engelleme potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: TA17050, TA20855, TA03640 ve TA10955 gen bölgeleri klonlanarak ilgili proteinler rekombinant olarak üretilmiştir. Takiben dört farklı deney grubu oluşturulmuş ve her bir deney grubundaki hayvanlara ayrı ayrı rekombinant proteinler ve adjuvan karışımı 21 gün arayla iki kez 500 µg dozlarda enjekte edilerek hayvanlar immunize edilmiştir. Kontrol grubundaki hayvanlara PBS + adjuvan karışımı enjekte edilmiştir. Rekombinant proteinlere karşı gelişen bağışık yanıt düzeyleri tüm hayvanlardan alınan serum örnekleri kullanılarak western blot yöntemi ile değerlendirilmiştir. İmmunizasyon sonrası deney ve kontrol grubundaki hayvanlar T. annulata Ankara 279 sporozoite stabilatı ile enfekte edilmiştir. İmmunizasyon ve enfeksiyon boyunca hayvanların tam kan analizleri ve parazitolojik muayeneleri gerçekleştirilmiştir. Antijen adaylarının parazitin kenelere aktarılmasını engelleyebilmedeki etkinliği, deneysel enfeksiyon sonrası hayvanlar üzerinde beslenen H. excavatum kenelerindeki enfekte tükürük bezi asini hücreleri sayılarak araştırılmıştır. Bulgular: Western blot analizleri, deney grubundaki buzağıların ilgili rekombinant proteinler ile başarıyla immunize edildiklerini göstermiştir. Kontrol gruplarında ise proteinlere karşı gelişmiş bir immun yanıt tespit edilmemiştir. İmmunizasyon sonrasında hayvanların beden ısılarında ve tam kan değerlerinde önemli değişiklikler tespit edilmemiş, ancak enjeksiyon yerlerinde lokal reaksiyonlar gelişmiş ve şişkinlikler oluşmuştur. Sporozoit enfeksiyonu sonrasında ise tüm hayvanlarda şiddetli klinik belirtiler gözlenmiştir. Tükrük bezi asini hücrelerinde tespit edilen ortalama enfeksiyon oranı Tams1 ile immunize edilen hayvanlarda %78,12, kontrol grubunda ise bu oran %82,72 olarak belirlenmiştir. TA03640_F1.3, TA10955_F1.2 ve TA20855 rekombinant proteinleri ile immunize edilen hayvanların tükürük bezlerindeki ortalama enfeksiyon oranları sırasıyla %59,44, %26,41 ve %26,24, kontrol gruplarında ise sırasıyla %51,87, %12,56 ve %36,63 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan analizlerde kene tükürük bezi enfeksiyon oranlarının deney ve kontrol grubundaki hayvanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür. TA17050, TA03640, TA10955, TA20855 gen bölgeleri tarafından kodlanan proteinlerin in vivo iletimi bloke etme etkinliğinin istenen düzeyde olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the potential of previously identified antigen candidates (TA17050, TA20855, TA03640, TA10955) to prevent the transmission of the T. annulata to Hyalomma excavatum ticks. Materials and Methods: TA17050, TA20855, TA03640 and TA10955 gene regions were cloned and the expressed proteins were produced recombinantly. Animals in four different the experimental groups were immunized by administering each recombinant protein and adjuvant mixture twice at a dose of 500 µg with an interval of 21 days. Animals in the control group were injected with PBS + adjuvant mixture. The immune response levels against recombinant proteins were evaluated by western blot method using serum samples collected from all immunised animals. Following immunization, animals in the experimental and control groups were infected with T. annulata Ankara 279 sporozoite stabilate. During the immunization and infection period, complete blood analyzes and parasitological examinations of the animals were performed. The effectiveness of antigen candidates in preventing the transmission of the parasite to ticks was investigated by counting the infected acini cells in the tick salivary glands of H. excavatum ticks that were feed on experimental animals. Results: Western blot analyzes showed that calves in the experimental group were successfully immunized with the relevant recombinant proteins. An enhanced immune response against recombinant proteins was not detected in the control group. Following immunization, no significant changes were detected in the body temperature and complete blood values of experimental animals, but local reactions developed and swelling occurred at the injection sites. Severe clinical reactions were observed in all animals following experimental infection. The average infection rate detected in tick salivary gland acini cells was determined as 78,12% in animals immunized with Tams1, and 82,72% in the control group. The average infection rates in salivary glands of ticks fed on animals immunized with TA03640_F1.3, TA10955_F1.2 and TA20855 recombinant proteins separately were 59,44%, 26,41% and 26,24%, respectively, while it was found to be 51,87%, 12,56% and 36,63%, respectively, in the control group animals Conclusion: Analyzes revealed no statistically significant difference in infection rates of tick salivary glands between the experimental and control groups. It was determined that the proteins encoded by the TA17050, TA03640, TA10955, and TA20855 gene regions did not exhibit the desired level of efficacy in blocking in vivo transmission.