Ebeveyn kabul reddi, ebeveynlik tutumları, öfke ifade tarzı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parental acceptance-rejection, parenting attitudes and anger expression style
  1. Tez No: 861174
  2. Yazar: NAZLIHAN İZMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mevcut araştırmanın amacı ebeveynlerin kendi ebeveynlerinden algıladığı kabul ve red, ebeveynlik tutumları ve öfke ifade tarzları arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Aynı zamanda cinsiyet, yaş grubu, sosyoekoenomik düzey gibi demografik değişkenlerin ana değişkenlerde anlamlı bir farklılığa sahip olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 21 – 50 yaş arası 319 ebeveyn katılmıştır. Araştırmada demografik bilgi formu, Algılanan Ebeveyn Kabul ve Reddi Ölçeği (kısa form), Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde Bağımsız Örneklem T testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis ve Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre EKRÖ-k toplam puanı ve alt boyutlarının, ETÖ alt boyutlarının ve SÖÖİTÖ alt boyut puanlarının bazı demografik özelliklere göre anlamlı bir farklılığa sahip olduğu bulunmuştur. Bireylerin EKRÖ-k alt boyutlarından sıcaklık ve şefkat puanının ETÖ alt boyutlarından demokratik tutum ile arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunurken EKRÖ-k diğer alt boyutlarından bazılarının ETÖ alt boyutlarından demokratik tutum ile arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SÖÖİDÖ alt boyutlarından öfke kontrolü ile ETÖ alt boyutlarından demokratik tutum alt boyutu ve EKRÖ-k alt boyutlarından ebeveyn sıcaklık ve şefkat alt boyutu ile arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SÖÖİTÖ alt boyutlarından öfke – dışa ve öfke – içte alt boyutlarının bazı ETÖ alt boyutları ve bazı EKRÖ-k alt boyutları ile arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine whether there is a relationship between acceptance and rejection perceived by parents from their own parents, parenting attitudes and anger expression styles. The study also examined whether demographic variables such as gender, age group, socioeconomic level have a significant difference in the main variables. 319 parents between the ages of 21 and 50 participated in the study. Demographic information form, Perceived Parental Acceptance and Rejection Scale (short form), Parental Attitude Scale and Trait Anger and Anger Expression Scale were used in the study. Independent Sample T test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis and Spearman Correlation Test were used in data analysis. According to the results of the study, it was found that the total score and subdimensions of the PARQ, the sub-dimensions of the PAQ, the sub-dimensions of the PAQ and the sub-dimension scores of the Trait Anger and Anger Expression Scale had a significant difference according to some demographic characteristics. However, there was a positive and significant relationship between the warmth and compassion scores of the PARQ sub-dimensions and the democratic attitude of the PAQ subdimensions, there was a negative and significant relationship between some of the other sub-dimensions of the PARQ and the democratic attitude of the PAQ subdimensions. A positive and significant correlation was found between anger control, one of the subscales of the Trait Anger and Anger Expression Scale, and democratic attitude, one of the subscales of the PAQ, and parental warmth and affection, one of the subscales of the PARQ. A negative and significant relationship was found between the angeroutward and anger-inward sub-dimensions of the Trait Anger and Anger Expression Scale sub-dimensions with some PAQ sub-dimensions and some PARQ subdimensions.