Sosyal medya pazarlama aktivitelerinin Türkiye'deki turizm seyahat acentalarının tüketici algısına etkisi
Social media marketing activities in Turkey the effect of tourism travel agencies on consumer perception
  1. Tez No: 861200
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÖZKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde sosyal medya etkili bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Bu nedenle; birçok firma ve markaların tüketicileri ile direk olarak iletişim noktası olmuştur. Son yıllarda sosyal medya pazarlaması iletişim konusunda diğer birçok sektörde olduğu gibi turizm sektörü içinde önemi ve kullanımı artmıştır. Diğer birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de iletişim ortamları farklılaşmış ve yenilenmiştir. Sosyal Medya, satın alıcılara turizm sektöründeki ürün ve hizmetler hakkındaki bilgilere, daha hızlı ve az maliyetli ulaşım imkânı sağlarken; önceki kullanıcıların deneyimleri hakkında bilgi alama şansı da sunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; turizm hizmet sunucularının sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin, seyahat acentalarının tüketici algısına etkisini incelemeyi hedeflemektedir. Hedef kitlesi turizm sektöründe faaliyet gösteren çeşitli acenta sahipleri ve çalışanlarıdır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin farklı illerinde yer alan 250 seyahat acentası sahibi ve çalışanına anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anket ile hedeflenen, önceden belirlenmiş ölçekler desteğiyle katılımcıların görüşlerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Toplanan veriler frekans analizi, ANOVA, regresyon analizi, hipotez testleri ve t-testi gibi yöntemler kullanılarak analizler çözümlenmiştir. 'Kişiselleştirme', 'Trend Olma' ve 'Ağızdan Ağza' iletişim boyutlarının marka değeri üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, 'Kişiselleştirme' ve 'Ağızdan Ağza' iletişim boyutlarının satın alma niyeti üzerinde pozitif etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's world, social media has become an effective marketing tool, serving as a direct communication channel for many companies and brands with their consumers. The significance and usage of social media marketing have increased in the tourism sector, much like in various other industries, as communication environments have diversified and evolved in the tourism sector as well. Social media not only provides buyers with quick and cost-effective access to information about products and services in the tourism sector but also offers the opportunity to gather insights from the experiences of previous users. The purpose of this thesis is to examine the impact of social media marketing activities of tourism service providers on the consumer perception of travel agencies. The target audience includes various owners and employees of travel agencies operating in the tourism sector. To achieve this goal, a survey was conducted on 250 travel agency owners and employees located in different cities across Turkey. The collected data were analyzed using SPSS 25.0, employing methods such as frequency analysis, ANOVA regression analysis, hypothesis testing, and t-test to interpret the results. It was determined that the dimensions of 'Personalization,' 'Being Trendy,' and 'Word of Mouth' communication positively and statistically significantly affect brand value. Additionally, 'Personalization' and 'Word of Mouth' communication dimensions were found to have positive effects on purchase intention.